Lubeka - marcepanowe miasto w Niemczech

Lubeka przez długi czas słynęła jedynie z dwóch rzeczy: siedmiu wież i tytułu dawnej stolicy Hanzy. Nieco bardziej wymagający miłośnicy słodkości kojarzą ją jednak przede wszystkim z marcepanem, a dokładniej Lubecker Marcepanem, którego nazwa - podobnie jak sera Gouda czy francuskiego szampana – została objęta ochroną UNESCO.

Reklama

Dlaczego akurat Lubeka zyskała tytuł królestwa marcepanu? Migdały, z których wytwarza się marcepan, były od wieków powszechnym produktem w nadmorskim mieście. 

Choć nikt do końca nie wie, gdzie po raz pierwszy stworzono marcepan, to właśnie Lubeka stała się jego stolicą, zapraszając gości z całego świata do swoich niesamowitych fabryk i bardzo klimatycznych alejek kupieckich.

 

Lubeka - co warto zobaczyć?

Jednym z czołowych punktów na turystycznej mapie Lubeki jest  Brama Holsztyńska. Zbudowana z cegły część średniowiecznych fortyfikacji należy do lubeckiej starówki, która w 1987 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Co ciekawe, Brama Holsztyńska stała się także pewnego rodzaju inspiracją do rozwijania marcepanowej sztuki. Jej podobizna stworzona z marcepanu uważana jest za najbardziej imponującą część flagowego sklepu Niedereggera -  najstarszej na świecie marki produkującej ten migdałowy przysmak.  Aktualnie znajdziemy w nim mnóstwo wspaniałych atrakcji, które także warto wpisać na swoją podróżniczą „wish list”, ale do tego wrócimy później.

Pozostając przy samej Bramie Holsztyńskiej, warto zastanowić się nad zwiedzeniem jej wnętrza. W środku mieści się Museum Holstentor, które oscyluje przede wszystkim wokół dawnych dziejów Lubeki. To dobre miejsce, aby dowiedzieć się nieco więcej o historii kupieckiego miasta.

Tuż obok tego zabytku znajdują się natomiast dawne spichlerze solne. Musimy wiedzieć, że Lubeka była typowym miastem portowym, które opierało się przede wszystkim na rybołóstwie. Potrzebowano zatem ogromnej ilości soli do konserwacji ryb.

I w końcu lubecki ratusz, w przewodnikach opisywany pod niemiecką nazwą „Lübecker Rathaus”. To jeden z najświetniejszych i najcenniejszych zabytków miasta, który przetrwał prawie 800 lat. Wybudowany w 1230 roku przeszedł wiele modyfikacji, które można zauważyć przede wszystkim w architekturze.

Romańskie sklepienia piwnic, renesansowe schody, gotycka ceglana fasada – to wszystko buduje urok tego miejsca, które – swoją drogą – można zwiedzać jedynie w towarzystwie przewodnika.

Oprócz tych trzech flagowych miejscówek, podróżując po Lubece, warto odwiedzić także Kościół św. Piotra, Kościół Mariacki, Europejskie Muzeum Hanzy oraz Szpital Świętego Ducha.

 

Muzeum Marcepanu w Lubece

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, chlubą Lubeki jest marcepan, którego spuściznę zauważymy przede wszystkim w Muzeum Niederegger. Znajduje się ono na drugim piętrze kawiarni Cafe Niederegger, której wnętrze przypomina kadry z filmu „Charlie i fabryka czekolady” – brakuje tylko Willy’ego Wonki!

Muzeum Marcepanu / materiały prasowe Muzeum Marcepanu / materiały prasowe

Muzeum jest raczej niewielkie, choć jego zawartość z pewnością was nie zawiedzie. Niewątpliwą atrakcją jest ekspozycja dwunastu naturalnej wielkości figur historycznych postaci wykonanych z marcepanu: od Hansa Jakoba Christoffela von Grimmelshausena, przez Thomasa Manna, aż po Wolfganga Joopa.

Znajdziemy tam także marcepanową Bramę Holsztyńską, o której wspomnieliśmy wcześniej. Warto podkreślić, że wejście do marcepanowego muzeum jest całkowicie darmowe.

A co jeśli oglądanie marcepanowej sztuki reaktywuje w nas tryb łasucha? Na to także znajdzie się sposób.

Lubeka – tylko tam spróbujesz prawdziwego marcepanu!

Na parterze kawiarni znajduje się sklep, w którym półki uginają się od marcepanowych rzeźb pomarańczy, jabłek czy nawet cebuli, a obok słodkich samochodów sportowych i paczek marcepanowej herbaty stoją rzędy marcepanowych dinozaurów. Wszystkie te dzieła możemy na spokojnie zabrać ze sobą do domu lub zjeść ze smakiem już na miejscu.

Co ciekawe, powszechnie uważa się, że tylko w Lubece można skosztować prawdziwego marcepanu, którego receptura do dziś pozostaje wielką tajemnicą.

Muzealnicy zdradzają, że najważniejszymi składnikami marcepanu są migdały, cukier oraz woda różana, ale choć wiele marek starało się odwzorować ten lubecki smak, nikt do tej pory tego nie osiągnął. Wydaje nam się, że warto to sprawdzić!

Luksusowe hotele w Lubece

Gdzie zatrzymać się na nocleg w Lubece?  Jeśli jesteście miłośnikami dobrej kuchni, najwyższej klasy obsługi i powszechnego luksusu, polecamy trzy miejsca.

Pierwsze to pięciogwiazdkowy Radisson Blu Senator Hotel, który znajduje się tuż przy rzece Trave, kilka minut spacerkiem od Starego Miasta.

Radisson Blu Senator Hotel / materiały prasowe Radisson Blu Senator Hotel / materiały prasowe

Jego minimalistyczne wnętrza wyposażone zostały we wszystko, czego mogą potrzebować najbardziej wymagający goście, a przyhotelowa restauracja „Nautilo” serwuje kuchnie zwaną „międzynarodową klasyką kulinarną w najlepszej odsłonie”.

Kolejną propozycją jest elegancki Lübecker Krönchen, który mieści się w 260-letnim budynku położonym w 1,1 km od Gildii Marynarzy.

Lübecker Krönchen / materiały prasowe Lübecker Krönchen / materiały prasowe

Każdy pokój dostępny dla gości urządzony został tam w innym stylu. Spragnieni relaksu  natomiast będą mogli odpocząć w hotelowym spa lub imponującym centrum saun.

Trzecią i ostatnią propozycją od nas jest Park Inn by Radisson Lübeck.

Park Inn by Radisson Lübeck. / materiały prasowe Park Inn by Radisson Lübeck. / materiały prasowe

Hotel ten położony jest bezpośrednio nad odnogą rzeki Trave, naprzeciwko hali koncertowo-kongresowej i 5 minut spacerem od Starego Miasta. 

Oferuje nowoczesne apartamenty i pokoje z przepięknym widokiem na miasto lub naturalne krajobrazy. Co więcej, goście mogą delektować się niesamowitymi daniami kuchni włoskiej, które oferuje przyhotelowa restauracja „La Baracca”.

Wewnątrz hotelu znajdziemy także kasyno oraz pokoje rozrywki.