Kawa z cukrem jest zdrowa?

"Cukier to biała śmierć" - przekonują dietetycy i lekarze. Co prawda wiele badań wskazuje na to, że cukier odpowiedzialny jest za wiele problemów ze zdrowiem, ale jest jedno "ale".  W połączeniu z kawą cukier może być prawdziwym eliksirem na długowieczność!

Reklama

Badania opublikowane w czasopiśmie „Annals of Internal Medicine” dowodzą, że osoby, które regularnie piją kawę są od 16 do 21 proc. mniej narażone na przedwczesną śmierć, niż ci, który nie piją kawy wcale. Ustalono to na podstawie siedmioletnich badań przeprowadzonych na aż 171 tys. mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Co więcej, osoby, które dodawały do swojej kawy również łyżeczkę cukru, były o 30 proc. mniej narażone na przedwczesną śmierć, niż osoby niepijące kawy! Dlaczego?

- Nawet jeśli kawa jest słodzona, nadal wydaje się być potencjalnie korzystna, a przynajmniej nieszkodliwa. Naszym głównym odkryciem jest jednak to, że połączenie tych dwóch substancji poprawia wydajność kognitywną w aspektach utrzymywania uwagi oraz pamięci roboczej, poprzez zwiększanie wydajności obszarów mózgu odpowiedzialnych za te dwie funkcje – pisze w artykule dr Christina Wee, zastępca redaktora naczelnego „Annals of Internal Medicine”.

Nie spieszcie się jednak, aby zamówić karmelowe macchiato czy Pumpkin Spice Latte w pobliskiej kawiarni. W tej sytuacji te napoje wydają się być prawdziwym koniem trojańskim.

 

Cukier plus kawa? Tak. Karmelowe macchiato? Nie!

Według Anthony'ego DiMarino - dietetyka w Cleveland Clinic's Center for Human Nutrition - ludzie dodają średnio około jednej łyżeczki cukru do każdej filiżanki kawy.

- To w przybliżeniu tylko 16 dodatkowych kalorii, co nie jest znaczące. W przeciwieństwie do tego większość kaw „speciality” zawiera setki kalorii z cukrów i tłuszczów, a to znacząco odbija się na zdrowiu, nie w tym aspekcie pozytywnym – pisze Anthony DiMarino w „Annals of Internal Medicine”.

Warto zaznaczyć także, że zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci pojawiło się w przypadku osób, które piły do trzech filiżanek kawy z cukrem dziennie. Jeśli natomiast ankietowani wypijali ich więcej, owo ryzyko, co prawda nieznacznie, ale wzrastało.

 

Międzynarodowy Dzień Kawy - dlaczego warto pić kawę? 

Zatem słodzona lub niesłodzona kawa wydaje się konsekwentnie zmniejszać ryzyko śmierci przede wszystkim ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Eksperci twierdzą, że istnieje wiele teorii na temat tego, dlaczego powinniśmy pić ją każdego dnia.

- Kawa zawiera prawie tysiąc związków roślinnych, z których większość nie została jeszcze zbadana. Dostarcza składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, potas i ryboflawina, które są niezbędne dla zdrowia. Ponadto jest pełna związków przeciwzapalnych, które pomagają zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka – tłumaczy dr Christina Wee.

Co więcej, kawa zawiera również kwasy chlorogenowe, które wykazują działanie przeciwzakrzepowe. To natomiast może potencjalnie zapobiec atakom serca lub udarom.

Czy zatem osoby, które nie piją kawy, powinny zacząć wdrażać ten nawyk w swoje życie? I tak, i nie. Póki co badacze nie postawili w tej sprawie jednoznacznej diagnozy, choć uważają, że z pewnością warto chociaż spróbować przekonać się do kofeiny.