Rolls-Royce Freddie'ego Mercury'ego trafi na aukcję

Mimo że Freddie Mercury nigdy nie zdał egzaminu na prawo jazdy, a czynność prowadzenia auta uważał za nudną, to jednak na punkcie samych samochodów – zwłaszcza tych luksusowych – zawsze miał niezwykłą obsesję. W jego garażu znajdowały się takie limuzyny jak Daimler DS420, Rolls-Royce Silver Cloud, Lincoln Town Car czy Mercedes 420 SEL.

Reklama

Największą perłą tej kolekcji – także według samego Freddie’ego – z pewnością był jednak Rolls-Royce Silver Shadow z 1974 r. Wokalista Queen kupił go w 1979 r. i miał aż do swojej śmierci w 1991 r. Co ciekawe, to konkretne auto pojawiło się na planie teledysku do utworu „We Will Rock You”, a Freddie Mercury nalegał, by wszyscy członkowie zespołu podpisali w nim swoje kontrakty z wytwórnią.

Rolls-Royce Silver Shadow Freddie’ego Mercury’ego, fot. Sotheby's Rolls-Royce Silver Shadow Freddie’ego Mercury’ego, fot. Sotheby's

– Freddie chciał, byśmy to zrobili, ponieważ był to pierwszy kupiony przez niego Rolls – wspominał później w dokumencie o Queen Jim Beach, wieloletni menadżer zespołu.

Po śmierci Freddie’ego jego ulubiony Rolls-Royce trafił w ręce jego siostry Kashmiry Cooke, która była jego właścicielką auta do 2013 r., kiedy to sprzedała je na aukcji. Wówczas zabytkowy Rolls-Royce stał się częścią kolekcji ukraińskiego artysty Wierki Serdiuczki. 

Wierka Serdiuczka sprzedał Rolls-Royce Freddie'ego Mercury'ego, by wesprzeć Ukrainę

Rolls-Royce Silver Shadow z 1974 r., fot. Sotheby's Rolls-Royce Silver Shadow z 1974 r., fot. Sotheby's

Na aukcji Sotheby's, która odbyła się na początku listopada 2022, legendarny samochód został sprzedany za 250 tys. funtów. Dochód ze sprzedaży - decyzją Wierki Serdiuczki - zostanie przekazany na rzecz organizacji Superhumans Center, która zapewnia pomoc humanitarną ofiarom wojny w Ukrainie.

- Samochód należał do Freddiego Mercury’ego, wyobraźcie sobie, kogo on widział i jakich historii się nasłuchał. Andrij Danyłko, prawdziwy znawca talentu lidera Queen, kupił ten samochód, by przekazać go muzeum. A potem nastała wojna - napisała na swoim profilu w sobotę klinika Superhumans.

Według strony internetowej Sotheby's, Rolls-Royce Silver Shadow Mercury’ego wyposażony jest w potężny silnik V8 o pojemności 6,7 litra. Wewnątrz znajdują się luksusowe jak na końcówkę lat 70. gadżety m.in. telefon stacjonarny i magnetofon, a tapicerka wykończona jest w eleganckich odcieniach niebieskiego i szarego.

Auto posiada także certyfikat potwierdzający jego autentyczność podpisany przez Jima Beacha oraz faktury z warsztatów wystawione na nazwisko Freddie'ego Mercury'ego. 

 – Ten samochód reprezentuje niezwykle ważny kawałek historii, a fakt, że cały dochód ze sprzedaży wspomoże niesamowitą organizację charytatywną Superhumans of Ukraine, jest wspaniały – mówił Nick Wiles, specjalista ds. sprzedaży aut w Sotheby’s.