Przyszłość jest dziś. Hookie, niemiecki warsztat produkujący motocykle na zamówienie, wciela w życie jeden z najciekawszych projektów NASAksiężycowy motocykl Tardigrade. Autorem projektu jest rosyjski designer Andrey Fabishevsky, który stworzył go w 2020 roku jako śmiałą wizję w miarę szybkiego i niezawodnego środka transportu na Księżycu.

Reklama

Księżycowy motocykl

– Realizując projekt tego całkowicie fantastycznego pojazdu kosmicznego, chcemy odważyć się na eksperyment myślowy, który rodzi również pytania dotyczące naszej przyszłości: jak wyglądałoby życie poza granicami planety? Jakie wymagania przestrzeń kosmiczna stawia przed motocyklem, który może poruszać się w próżni po lodowatym pyle księżycowym? I jak daleko jesteśmy od takich scenariuszy? – piszą twórcy w materiałach promocyjnych pojazdu.

Tardigrade to elektryczny motocykl, którym teoretycznie można poruszać się po powierzchni Księżyca. Jego bezpowietrzne, łatwo wymienialne koła mają dzielnie stawić czoła dowolnym przeszkodom, jakie mogą spotkać misję na Srebrnym Globie, a mocny akumulator zapewnić bezpieczną podróż z maksymalną prędkością 15 km/h na dystans około 110 kilometrów. Z kolei ultralekka (ledwie 134 kg) i ultrawytrzymała konstrukcja maszyny pozwoli astronautom komfortowo transportować wszelkiego rodzaju sprzęt i urządzenia na znaczne odległości.

 

Tardigrade, czyli niesporczak

Ponadprzeciętną wytrzymałość motocykla podkreśla również jego nazwa. Tardigrade, to niesporczak – mikroskopijny bezkręgowiec, który przez naukowców uważany jest za najbardziej odporny na warunki zewnętrzne organizm znany człowiekowi. Zwierzę to jest np. w stanie przeżyć ciśnienie sięgające 6 tys. atmosfer lub temperaturę otoczenia powyżej 150 st. Celsjusza. Twardy zawodnik, podobnie jak jego motoryzacyjny odpowiednik.

Tardigrade będzie miał swoją oficjalną premierę pod koniec października w muzeum motoryzacji Petersena w Los Angeles, jako część wystawy ADV:overland.