Świąteczna Asteroida w pobliżu Ziemi

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała na swojej stronie internetowej o ciekawym zjawisku kosmicznym, które może zainteresować wszystkich amatorskich obserwatorów. W czwartek 15 grudnia asteroida 2015 RN35 – zwana też „Świąteczną Asteroidą” – znajdzie się w niewielkiej odległości od Ziemi.

Reklama

Oczywiście odległość ta jest niewielka tylko w skali kosmicznej. Mowa tu bowiem o „zaledwie” 679,8 tys. kilometrów, czyli prawie dwukrotności dystansu między naszą planetą a Księżycem.

Niemniej jest to odległość wystarczająca do tego, by amatorscy obserwatorzy byli w stanie dostrzec asteroidę za pomocą dość mało zaawansowanych technologicznie teleskopów, do czego zresztą ESA zachęcała w swoim wyzwaniu w mediach społecznościowych.

– Średniej wielkości asteroida o średnicy od 60 do 140 metrów przeleci w pobliżu Ziemi 15 grudnia i będzie widoczna dla amatorskich obserwatorów na całym świecie. Dołączcie do wyzwania #ESAChristmasAsteroid – zachęcał na Twitterze Richard Moissl, szef obrony planetarnej w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Mieszkańcy półkuli południowej będą mieli najlepszy widok na asteroidę dnia 15 grudnia, ale według ESA w Europie obiekt będzie dostrzegalny aż do 19 grudnia. Od 15 do 17 grudnia 2015 RN35 osiągnie natomiast poziom przejrzystości w wysokości 14, czyli tyle co Pluton.

Oznacza to, że teleskopy o soczewce średnicy 30 cm lub większej będą w stanie dostrzec „Świąteczną Asteroidę” bez większych problemów. Osoby, którym się to uda, mogą użyć wspomnianego wyżej hasztagu #ESAChristmasAsteroid, by rezultaty ich pracy pojawiły się później na oficjalnym kanale ESA.

Pozostali mogą natomiast obejrzeć wizualizację przelotu asteroidy w pobliżu Ziemi dzięki nowemu narzędziu promowanemu przez Europejską  Agencję Kosmiczną o nazwie NEO Toolkit. Narzędzie to pozwala w czasie rzeczywistym śledzić ruch także innych ciał niebieskich wokół naszej planety.