Pierścieniowe zaćmienie Słońca 2023: Gdzie i kiedy oglądać "Pierścień Ognia"?

Lubicie obserwować niebo? Już niedługo będziecie mogli zobaczyć bardzo rzadkie zjawisko, czyli pierścieniowe zaćmienie Słońca.

Reklama

To wyjątkowe wydarzenie, które nazywamy także "Pierścieniem Ognia", ostatni raz mogliśmy oglądać w 2012 roku. O chodzi? Pierścieniowe zaćmienie Słońca zachodzi wtedy, gdy Księżyc oddali się od ziemi na tyle, że nie jest w stanie w pełni zasłonić Słońca. Na niebie widzimy wtedy jedynie cieniutką obwódkę gwiazdy centralnej Układu Słonecznego, która przypomina właśnie pierścień.

Ten ekscytujący moment nastąpi już niedługo, bo 14 października.

Pierścieniowe zaćmienie Słońca / NASA Pierścieniowe zaćmienie Słońca / NASA

Podobnie jak wszystkie inne zaćmienia, będzie można zobaczyć je tylko w wybranych regionach planety. Czy Polska znajduje się wśród nich? Niestety nie.

Pierścień ognia podziwiać będą mogli mieszkańcy m.in. Oregonu, Kalifornii, Arizony, Nowego Meksyku, Teksasu i Kostaryki. NASA udostępniła mapę Xaviera Jubiera, na której pokazano, z jakich lokalizacji najlepiej podziwiać zjawisko. Pierścieniowe zaćmienie będzie widoczne jedynie przez 5 minut i 17 sekund.

Pierścieniowe zaćmienie Słońca: Skąd obserwować zjawisko? / NASA Pierścieniowe zaćmienie Słońca: Skąd obserwować zjawisko? / NASA

Proszę się jednak nie martwić, jeśli bardzo chcecie być świadkami tego niecodziennego wydarzenia, jest na to pewien sposób.

NASA pokaże pierścieniowe zaćmienie Słońca. Zobacz zwiastun!

Wszystkim fanatykom astronomii i obserwowania nieba z pomocą jak zwykle przychodzi NASA, która przeprowadzi transmisję na żywo, dzięki której zobaczycie "Pierścień Ognia" bezpłatnie i w najlepszej możliwej jakości.

Livestream będzie dostępny na kanale YouTube agencji, a także na jej stronie internetowej i w aplikacji na smartfony. Odbędzie się on oczywiście 14 października w godzinach 17:30-19:30 naszego czasu. W trakcie transmisji posłuchamy także wywiadu z ekspertami od energii słonecznej oraz sami będziemy mogli zadać im swoje pytania.

NASA udostępniła już zwiastun wydarzenia, który przypomina bardziej trailer nadchodzących produkcji kinowych. Mówiąc krótko: jest wypasiony. Kto jak kto, ale marketingowcy Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej zawsze potrafią odpowiednio podgrzać atmosferę. Ja już nie mogę się doczekać!