Kosmiczne kosmetyki? Tak astronauci dbają o skórę

Kto nigdy nie marzył o locie w kosmos? Osobiście uwielbiam oglądać na YouTube filmiki, w których astronauci pokazują, jak wygląda życie na stacji kosmicznej. Kojarzycie Chrisa Hadfielda z Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej? W sieci znajdziecie wiele materiałów, w których pokazuje on między innymi, jak się śpi, je, myje ręce czy zęby w kosmosie. A jak dbać o skórę daleko poza planetą?

Reklama

Pielęgnacja skóry w kosmosie to coś, o czym większość osób marzących o pozaziemskich wojażach myśli raczej rzadko. Okazuje się jednak, że jest ona w przestrzeni kosmicznej narażona na spory dyskomfort.

Oparzenia, swędzenie, suchość i zwiększona wrażliwość skóry to częste dolegliwości astronautów podczas misji w kosmosie i po ich powrocie na Ziemię. Wcześniej korzystali oni z produktów takich marek jak Vaseline, Cetaphil i Estée Lauder, ale ze względu na nowe kosmetyki japońskiej firmy POLA, szykuje się w tej materii duża rewolucja.

Pielęgnacja skóry w kosmosie. Poznajcie linię "Cosmology"

Powstanie produktów z serii "Cosmology" jest odpowiedzią na potrzebę skutecznych rozwiązań w zakresie pielęgnacji skóry w miejscach o niskiej grawitacji, suchym powietrzu oraz ograniczonych zasobach. Powyższe uwagi przekazała producentowi Japońska Agencja Badań Kosmicznych, a pierwszym testerem nowych rozwiązań będzie zapewne astronauta Kimiya Yui. To właśnie udział Japończyka w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w przyszłym roku stał się pretekstem do działania.

Produkty z serii Produkty z serii

Seria obejmuje specjalny płyn do mycia twarzy, zaprojektowany z myślą o łatwym zmywaniu, co ma związek z ograniczonymi zasoby wody na pokładzie ISS. Uzupełnieniem jest balsam do skóry, który utrzymuje formę półstałą, co ma zapobiegać niepożądanemu rozpuszczaniu w środowisku mikrograwitacji.

Twórcy chcą za sprawą swoich kosmetyków pomóc astronautom i poprawić jakość ich życia podczas misji kosmicznych. Zadanie potraktowali poważnie: aby przekonać się o skuteczności kremu i balsamu zlecili testy stewardesom na pokładach samolotów linii lotniczych All Nippon Airways.

Podróżne opakowania kosmetyków z linii Podróżne opakowania kosmetyków z linii

Jeśli jesteście ciekawi, jak działają kosmetyki, które powstały z myślą o podróżach kosmicznych, zestawy zawierające podróżne wersje płynu do mycia twarzy (60 gram) oraz balsamu do skóry (30 gram) trafią do sprzedaży w październiku. Próbki kosztować będą około 7,5 tysiąca jenów, czyli jakieś 220 złotych. Większe opakowania trafią do sprzedaży w styczniu przyszłego roku.