Polskie restauracje wśród najlepszych na świecie

Francuskie zestawienie najlepszych restauracji „La Liste” uważa się w świecie gastronomii za jedno z najważniejszych w ciągu roku. Tym bardziej cieszy fakt, że w tegorocznym zestawieniu pojawiło się aż pięć restauracji z Polski.

Reklama

Ranking, o którym mowa, wyróżnia aż 1000 restauracji z całego świata, a każda z nich może poszczycić się równie wyśmienitym smakiem dań, ich estetyką podania oraz doskonałą obsługą. Lokale oceniane są przez wybitnych ekspertów, dziennikarzy kulinarnych i szefów kuchni. 

Pierwsze miejsce trafiło do sztokholmskiej restauracji "Frantzen", ex aequo z paryską "Guy Savoy" oraz nowojorską "Le Bernardin". Każda z nich otrzymała po 99,50 pkt. Następne miejsca zajmowały kolejno lokale, które oceniono jedynie o 0,50  punktów mniej.

Jeśli chodzi natomiast o polskich laureatów, najwyżej notowana restauracja osiągnęła aż 85 punktów. To doskonały wynik, który – jak widzimy – nie odbiega za bardzo od tych najwyższych.

No dobrze, zatem gdzie w Polsce można naprawdę dobrze zjeść według „La Liste”? Oto restauracje, które znalazły się w rankingu!

Restauracja „Epoka”, Warszawa

Restauracja „Epoka” to z pewnością jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na kulinarnej mapie Polski. Głównym założeniem  jej twórcy - Marcina Przybysza - było odtworzenie zapomnianej i nieco tajemniczej kuchni polskiej sprzed lat.

Goście restauracji mają do dyspozycji dwie interpretacje menu degustacyjnego: „Historię”, która proponuje historię polskiej kuchni w bardzo obszernym, pełnym doświadczeniu, oraz „Krótką historię”, która stanowi jej streszczoną wersję.

Co więcej, „Epoka” to nie tylko uczta dla podniebienia, ale także dla oka. Sam lokal może poszczycić się wyjątkowym wnętrzem, pełnym poszanowania dla historycznych detali architektury. Restauracja otrzymała w rankingu „La Liste” 85 pkt.

 

Restauracja „Drukarnia Smaku Cristina”, Zakopane

Kolejny lokal wyróżniony przez „La Liste” to „Drukarnia Smaku Cristina” w Zakopanem. Co ciekawe, jego nazwa nie jest przypadkowa, bowiem znajduje się w miejscu starej drukarni „Polonia” z początku XX wieku.

Twórcy tej restauracji postawili sobie za cel połączenie zakopiańskich specjałów z nowoczesnym nurtem światowych kulinariów. Znajdziemy tam zatem zarówno smaki tradycyjnej kuchni polskiej, jak i współczesne interpretacje kuchni europejskiej.

Podstawą wielu dań są przy tym produkty własnego wyrobu, m.in. pieczywo, masło, sery, kiszonki oraz marynaty.

„Drukarnia Smaku Cristina” otrzymała w rankingu „La Liste” 84,5 pkt.

Restauracja „Water & Wine”, Drzewce pod Nałęczowem

„Water & Wine” to z pewnością miejsce dedykowane wszystkim, którzy szukają w restauracjach niezapomnianych wrażeń.

Ideą jej powstania było połączenie najwyższej jakości wody z dobrym winem i doskonałym jedzeniem. Dzięki temu na miejscu możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat waterparingu oraz hydrosommelierstwa – no i przy okazji dobrze zjeść!

Restauracja pracuje na produktach dostarczanych przez lokalnych dostawców. Niezwykle ceniona jest tam tradycja oraz spuścizna regionu, a na piedestale zawsze stoi Matka Natura. Co ciekawe, dania w „Water & Wine” serwowane są na autorskiej ceramice.

Restauracja otrzymała w rankingu „La Liste” 75,5 pkt.

Restauracja „Nolita”, Warszawa

Kolejną propozycją „La Liste” jest warszawska „Nolita”, która w 2018 roku zdobyła gwiazdkę Michelin. Jak czytamy w przewodniku tej prestiżowej nagrody, w „Nolicie” bielony kamień i czarne żaluzje okienne są dopasowane do wnętrza eleganckim monochromatycznym motywem, w którym centralne miejsce zajmuje otwarta kuchnia. Odważne, nowoczesne potrawy oferują prawdziwy bukiet smaków, który czerpie inspiracje z kulinariów całego świata.

 To wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy, które z pewnością trafi w gusta nawet największych smakoszów. „Nolita” otrzymała w rankingu „La Liste” 75 pkt.

 

Restauracja „3 Rybki”, Kraków

Krakowski rarytas wśród najlepszych restauracji, czyli „3 Rybki”, znajduje się w otwartej przestrzeni Hotelu Stary.

Połączenie tradycji i nowoczesności można tam odnaleźć nie tylko w przestrzeni inspirowanej renesansem i gotykiem, ale także w serwowanych daniach, które nawiązują do tradycyjnej kuchni polskiej.

Menu zmienia się tam wraz z porami roku. Wiosną i latem królują w nim świeże warzywa, karczochy i szparagi, natomiast jesienią i zimą dziczyzna, grzyby i owoce leśne. „3 Rybki” otrzymały w rankingu „La Liste” 75 pkt.