Praca archeologów może i jest ciężka, ale niekiedy można dosłownie znaleźć skarby. Tak właśnie było w Peru, gdzie archeolodzy odnaleźli zapieczętowany korytarz sprzed 3 tys. lat w kompleksie świątynnym Chavin de Huantar. To co znaleźli w środku sprawiło, że archeologiczne serce zabiło mocniej.

Reklama

PERU: "Korytarz kondora" Chavin de Huantar

Korytarz został nazwany „korytarzem kondora” po odkryciu dużego kawałka ceramiki, ważącego około 16 kg, ozdobionego czymś, co wydaje się być głową i skrzydłami kondora. Rok temu odnaleziono misę w tym samym korytarzu, ale u jego wejścia, gdy zostało odkryte.

Tam, gdzie znajduje się stanowisko archeologiczne, dawno temu kwitła starożytna kultura Chavin, która funkcjonowała tam około 1500-550 p.n.e.

Kultura ta rozwinęła zaawansowaną sztukę przedstawiającą koty i ptaki, a także rozwój osiadłych społeczności rolniczych, który poprzedzał dojście Imperium Inków do władzy o ponad 2000 lat.

 

Andy: Kondor - symbol siły i zdrowia

W starożytnych kulturach andyjskich w całej Ameryce Południowej kondor odgrywał ważną rolę w folklorze i mitologii ze względu na jego związek z bóstwem słońca i przekonanie, że był władcą wyższego świata, co czyni go symbolem siły i zdrowia.

Kompleks świątynny Chavin de Huantar - Ancash, Peru / Shutterstock Kompleks świątynny Chavin de Huantar - Ancash, Peru / Shutterstock

We wspomnianym kompleksie świątynnym znajdują się tarasy oraz sieć korytarzy, które odkryto dopiero niedawno.

Prof. John Rick, szef stanowiska archeologicznego z Uniwersytetu Stanforda przekazał Reutersowi, że jeszcze wiele elementów tego kompleksu nie zostało odkrytych.

Zespół profesora najpierw zbadał wejście do „przejścia kondora” za pomocą kamer zamontowanych na robotach.

Metodę tę zastosowano do poruszania się po gruzach, które wcześniej wypełniły korytarz w wyniku powodzi w 1945 r. Wykorzystanie specjalistycznych robotów zmniejszyło również ryzyko dalszych uszkodzeń lub zawalenia się starożytnej konstrukcji.

Chavín de Huántar został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1985 roku ze względu na swój wygląd.

Korytarze w Chavin de Huantar - Peru / Shutterstock Korytarze w Chavin de Huantar - Peru / Shutterstock