Dwie pełnie Księżyca w sierpniu 2023

Wraz z początkiem nowego miesiąca fanów zjawisk astronomicznych czeka prawdziwy spektakl. 1 sierpnia 2023 roku na niebie pojawi się pełnia Zbożowego Księżyca. Kolejna nawiedzi nieboskłon 29 dni później, czyli 30 sierpnia 2023 roku. Dwie pełnie Księżyca w jednym miesiącu zdarzają się średnio co 3 lata, warto więc w nadchodzącym miesiącu bacznie obserwować niebo.

Reklama

Pełnia Księżyca w sierpniu 2023: Co przyniesie Zbożowy Księżyc?

1 sierpnia 2023 roku o godzinie 20:33 na niebie pojawi się pierwsza z sierpniowych pełni Księżyca. W Polsce, z uwagi na okres zbiorów, pełnia ta nazywana jest Zbożowym Księżycem. Na popularności zyskuje także Jesiotrowa Pełnia, która związana jest z wierzeniami rdzennych Indian. Sierpień był niezwykle obfity w połowy jesiotrów.

Zbożowy Księżyc / Unsplash Zbożowy Księżyc / Unsplash

Pełnia Niebieskiego Księżyca 2023. Skąd się wzięła nazwa sierpniowej pełni Księżyca?

30 sierpnia 2023 roku o godzinie 3:37 (pozdrawiamy wszystkich fanów „Egzorcyzmów Emily Rose”) na niebie pojawi się Niebieska Pełnia Księżyca. Wbrew sugestii tego dnia Księżyc nie zyska lazurowej barwy. Nazwa ta nawiązuje do angielskiej frazy „once in a blue moon”, której używa się dla podkreślenia wyjątkowości i rzadkości jakiegoś zjawiska. W tym przypadku chodzi o podwójną pełnię.

Czy w sierpniu będzie Super Pełnia?

Nadchodzące pełnie będą wyjątkowe jeszcze z jednego powodu. Wraz z nimi na niebie będzie można obserwować Super Księżyc. W tym czasie nasz naturalny satelita może wydawać się większy i jaśniejszy. Bezsenne noce – witajcie ponownie! Dzieje się tak za sprawą ułożenia Księżyca – w tym czasie będzie on najbliżej Ziemi. Trudności z zasypianiem mogą wystąpić już na kilka dni przed pełniami, jak i po nich. Ostatnia Super Pełnia miała miejsce w lipcu 2023 roku wraz z Koźlim Księżycem.

Noc Perseidów w sierpniu 2023. Kiedy najlepiej patrzeć w niebo?

Sierpniowe niebo dodatkowo uraczy nas pokazem Perseidów. Jak co roku, od połowy lipca do końca sierpnia będzie można podziwiać jedno z najpiękniejszych zjawisk astronomicznych. Perseidy to niezwykle aktywne roje meteorów, których nazwa wywodzi się od konstelacji Perseusza. W sierpniu 2023 roku pokaz Perseidów będzie szczególnie imponujący. Większości, sierpniowe niebo nie będzie zakłócone blaskiem pełni Księżyca. Najlepiej już przygotować życzenia – najwięcej ich wypowiemy 12 i 13 sierpnia 2023 roku.

Noc spadających gwiazd w sierpniu 2023 / Unsplash Noc spadających gwiazd w sierpniu 2023 / Unsplash

Pełnia Księżyca 1 sierpnia 2023 w znaku Wodnika: Horoskop

Zbożowa Pełnia pojawi się w znaku Wodnika. Ta lunacja położy silny nacisk na ludzkie pragnienia. W tym czasie wzrośnie poczucie własnej indywidualności i oryginalności. To idealny czas dla wszystkich znaków zodiaku, by zacząć wyrażać własne ja. Wodnik to znak, który ceni sobie niezależność i wyjątkowość. Aby przetrwać Zbożowy Księżyc, zrzuć z siebie kajdany schematów i przestań oglądać się na innych. Ta lunacja ma na celu uwolnienie od sztucznych potrzeb bycia lubianym, podobania się i przystosowania. Pójście pod prąd to najlepsze, co może nas spotkać. To szczególnie dobry czas dla osób urodzonych pod znakiem Wodnika, Lwa, Byka i Skorpiona.

Niebieski Księżyc 30 sierpnia 2023 w znaku Ryb: Horoskop

Sierpień kończy się wspomnianym rzadkim niebieskim Księżycem w idealistycznym znaku Ryb. W tym czasie staraj się angażować w działania, które wymagają dużej kreatywności lub wyobraźni. Wrażliwe i łatwowierne osoby powinny zwiększyć swoją czujność na oszustwa. W tym czasie ktoś może sprawić wam przykrość, jeśli nie zachowacie zdrowego rozsądku. Energia dobrych Ryb może zagłuszać wszelkie sygnały ostrzegawcze. Pełnia ta w szczególności będzie intensywna dla Ryb, Strzelca, Panny i Bliźniąt.