Jesienny weekend w Paryżu: Zaplanuj wycieczkę do Luwru

Jeśli planujesz wypad do Paryża albo właśnie w nim jesteś, z pewnością planujesz odwiedziny w Luwrze. Zgaduję, że nie tylko Ty. Nic dziwnego, Luwr to najważniejsze muzeum na świecie, które niegdyś stanowiło rezydencję dla ponad 20 władców Francji.

Reklama

Miejsce to cieszy się powodzeniem do tego stopnia, że co roku muzealny gmach odwiedza ponad 10 mln turystów. Dla zwiedzających to oznacza jedno – tłumy i… wielogodzinne kolejki. I wtedy pojawia się pytanie: Czy można je jakoś ominąć? A no, można. Wystarczy tylko trochę poszukać.

PARYŻ: Jak wejść do Luwru bez kolejki?

Główne wejście do Luwru - Le Pyramide codziennie otwiera drzwi dla "morza" turystów. Kolejki zaczynają się jeszcze przed otwarciem. Jak się okazuje, są także inne alternatywy.

Le Carrousel du Louvre to podziemne wejście, do którego dotrzesz metrem linii 1 i 7, wysiadając na przystanku „Palais Royale-Musee du Louvre”. Jeśli akurat spacerujesz, udaj się na Rue de Rivoli 99 i zjedź ruchomymi schodami na pasaż handlowy. Gdy miniesz wszystkie sklepy, dotrzesz do odwróconej piramidy. To tu znajduje się wejście do Le Carrousel du Louvre. Uwaga! Zwykle czas oczekiwania w kolejce nie przekracza 15 minut. Miło, prawda?

To nie jedyna alternatywa. Aby wejść do Luwru, można skorzystać z Porte de Richelieu przy Rue de Rivoli. Wejście to jednak jest przeznaczone tylko dla rezerwacji grupowych i posiadaczy kart członkowskich tj. Amis du Louvre, Carte Louvre Education et Formation, Ministère de la Culture, ICOM.

Innym ogólnodostępnym wejściem jest funkcjonujące od soboty do czwartku Porte des Lions przy Quai Francois Mitterrand. Aby skorzystać z tego wejścia, musisz mieć bilet – polecam kupić online. Co więcej, jeśli Twoim głównym celem jest Mona Lisa, to właśnie Porte des Lions zaprowadzi Cię do niej najszybciej.

Place Le Carrousel z odwróconą piramidą - sekretne wejście do Luwru / Wikimedia Commons Place Le Carrousel z odwróconą piramidą - sekretne wejście do Luwru / Wikimedia Commons