Paryż: Czy w Sekwanie znów będzie można pływać? 

Pływanie w Sekwanie z widokiem na wieżę Eiffla – taki scenariusz do tej pory mógł zrealizować się tylko w marzeniach sennych, ale paryscy urzędnicy zapewniają, że już niebawem kąpiel w Sekwanie będzie bezpieczna.

Reklama

Obietnice te pojawiają się we francuskiej prasie dokładnie 100 lat po tym, jak władze zakazały jakichkolwiek kąpieli w Sekwanie. Paryska rzeka jeszcze na przełomie wieku XIX i XX służyła jako miejsce zawodów pływackich, w tym na igrzyskach w 1900 roku. Jednak w 1923 roku francuski rząd uznał Sekwanę za rzekę wysoce zanieczyszczoną i zamknął ten obszar dla publiczności ze względów bezpieczeństwa.

Wiek później przedstawiciele paryskich władz mają nadzieję na to, że rzeka znów będzie bezpieczna do kąpieli. Emmanuel Grégoire, pierwszy zastępca mera Paryża, zapowiedział na łamach magazynu TIME, że miasto przygotowało już szczegółowy plan oczyszczenia 483-kilometrowego odcinka Sekwany i Marny. Dzięki temu paryżanie i turyści odwiedzający miasto już niedługo będą mogli bez obaw pływać w rzece.

Paryż: Kiedy w Sekwanie będzie można pływać? / Shutterstock Paryż: Kiedy w Sekwanie będzie można pływać? / Shutterstock

Olimpiada w Paryżu 2024 i projekt "Czysta Sekwana"

9 lipca 2023 burmistrz Anne Hidalgo odsłoniła trzy plaże nad Sekwaną, w których kąpieliska zostaną otwarte dla publiczności po przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich.

Zanim paryska rzeka zostanie oddana do użytku publicznego, czystość Sekwany „przetestują” zawodnicy biorący udział w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na terenie paryskiej rzeki odbędzie się kilka imprez związanych ze sportami wodnymi.

Jak paryskie władze zamierzają oczyścić Sekwanę z zanieczyszczeń? Plan obejmuje stworzenie systemu podziemnych rur, zbiorników i pomp, które blokowałyby przedostawanie się bakterii do rzeki. Projekt skupiać się będzie na zapobieganiu przepływowi nieoczyszczonej wody, a nie na jej oczyszczaniu, a koszt inwestycji szacowany jest 1,5 mld dolarów.Paryż: Czy Sekwana jest czysta? 

Warto dodać, że aktualnie 90 proc. próbek pobranych z wody w Sekwanie zostało uznanych przez hydrologów za „wystarczająco czyste”. Mimo tych pozytywnych informacji, paryscy urzędnicy chcą dmuchać na zimne i wdrożyć nowy system jak najszybciej.

Jak już wspomnieliśmy, jeśli sprawy potoczą się pomyślnie, olimpijczycy jako pierwsi przetestują wody Sekwany, a w 2025 roku paryska rzeka zostanie oddana dla szerokiej publiczności.