Parmigiano Reggiano a czarny rynek podróbek

Zgodnie z szacunkami przygotowanymi przez Konsorcjum Serów Parmigiano Reggiano, sprzedaż Parmigiano Reggiano, znanego jako „król serów”, osiąga rocznie ok. 2,63 mld dolarów, podczas gdy rynek jego podróbek osiąga 2,14 mld dolarów.

Reklama

Biorąc po uwagę fakt, że zarobki oryginalnych Parmigiano Reggiano i zarobki rynku podróbek tego kultowego sera są praktycznie takie same, organizacja pracująca nad obroną i ochroną autentyczności Parmigiano Reggiano, postanowiła działać.

Chipy w serze 

Jeszcze w tym roku w 100 tys. kręgów sera  Parmigiano Reggiano zostaną umieszczone chipy śledzące, nie większe niż ziarenko ryżu. Jest to na razie eksperyment, ale konsorcjum zastanawia się nad wprowadzeniem tej technologii do stałej produkcji.

Według założeń urządzenie pozwoli na lepszą kontrolę zapasów i odróżnianie serów produkowanych przez konsorcjum od podróbek. Chip będzie umieszczany w etykiecie kazeinowej, znajdującej się na skórce.

Istnieje także kilka innych cech Parmigiano Reggiano, które odróżniają go od podróbek…

 

Parmigiano Reggiano - jak rozpoznać prawdziwy ser? 

Chcesz kupić oryginalne ser Parmigiano Reggiano? Spójrz na skład. Prawdziwy Parmigiano Reggiano zawiera tylko trzy składniki: mleko, sól i podpuszczkę. Produkowany jest w określonym regionie, dzięki czemu jest dumnym właścicielem odznaczenia Denominazione d'Origine Protetta (DOP).

Producenci oryginalnego Parmigiano Reggiano mają zatem obowiązek oznaczenia swoich produktów specjalnymi symbolami. W przypadku serów są to stempel wybijany na skórce oraz znak wybijany na górnej powierzchni z kodem alfanumerycznym.

Większość „parmezanów” dostępnych na rynku nie jest w rzeczywistości Parmigiano Reggiano, dlatego teoretycznie nie mogą nosić nazwy tego włoskiego sera – nie mówiąc już o tym, że najczęściej są produkowane z innych składników, na przykład w składzie pojawia się sorbinian potasu. 

Jeśli natomiast ser jest sprzedawany w częściach, opakowanie musi zawierać odpowiednie znaki zgodności z normą.