Bill Gates inwestuje w ekologię

Bill Gates wspiera kolejny ekologiczny startup. W sierpniu za pośrednictwem funduszu Breakthrough Energy Ventures miliarder zainwestował 20 mln dolarów w firmę Blue Frontier, która chce tworzyć ekologiczne klimatyzatory pozbawione freonu.

Reklama

Teraz założyciel Microsoftu przekazał 50 mln dolarów startupowi LanzaJet na ukończenie budowy pierwszej zrównoważonej ekologicznie rafinerii firmy, znajdującej się w mieście Soperton w Georgii.

Zakład będzie mógł przetwarzać alkohol etylowy na niskoemisyjne paliwo lotnicze z podobną efektywnością co tradycyjne rafinerie ropy naftowej, a dzięki środkom z funduszu Gatesa produkcja surowca będzie mogła ruszyć już na początku przyszłego roku.

Paliwo z alkoholu - nowy startup Billa Gatesa

Mimo że globalny sektor lotnictwa odpowiada za zaledwie od 2 do 3 proc. całościowej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, to wartości te z roku na rok jedynie rosną. Tymczasem powinny jak najszybciej zacząć zmierzać w kierunku zera, jeśli ludzkość chce osiągnąć całkowitą neutralność klimatyczną do 2050 r. i uniknąć tragicznych konsekwencji kryzysu klimatycznego.

Dlatego też zrównoważone środowiskowo rafinerie takie jak ta projektu LanzaJet są światu desperacko potrzebne. Dzięki nim dostępność ekopaliw nie tylko znacząco się zwiększy, ale jednocześnie koszt ich produkcji wyraźnie zmaleje. 

Sam tylko zakład LanzaJet w Soperton przy pełnej mocy operacyjnej będzie w stanie wytwarzać rocznie ponad 34 mln litrów ekopaliwa lotniczego i prawie 4 mln litrów zrównoważonego diesla. Wartości te podwoją aktualne możliwości produkcyjne Stanów Zjednoczonych w tym zakresie.

LanzaJet - tak wygląda przyszłość ekopaliw?

LanzaJet wytwarza swoje ekopaliwa przy użyciu etanolu pochodzącego z produktów spożywczych takich jak trzcina cukrowa i odpadki kukurydziane. Otrzymywany w ten sposób surowiec jest co najmniej o 70 proc. mniej emisyjny w porównaniu z konwencjonalnym paliwem lotniczym.

Oprócz Breakthrough Energy Ventures potencjał tego rozwiązania dostrzegło także wiele innych firm i instytucji. Dotychczas startup LanzaJet otrzymał 14 mln dolarów dofinansowania ze strony amerykańskiego departamentu energii oraz ponad 200 mln dolarów wsparcia od British Airways oraz firmy Shell.

W styczniu startup otrzymał także 50 mln dolarów od innego funduszu założonego przez Billa Gatesa – Microsoft's Climate Innovation Fund.