Pagani Zonda HP Barchetta - najrzadszy hipersamochód świata

Pagani Zonda HP Barchetta została zaprezentowana w 2017 roku podczas prestiżowego Pebble Beach Concours d’Elegance jako ostateczna wersja kultowego modelu Zonda. Wyprodukowano zaledwie trzy egzemplarze tego, z czego jeden z nich należy do samego Horacio Paganiego, założyciela włoskiej marki.

Reklama

W praktyce oznacza to, że do publicznej sprzedaży trafiły zaledwie dwie Zondy HP Barchetta, co czyni je jednymi z najrzadszych hipersamochodów, które kiedykolwiek powstały. Niestety, jedna z nich została zniszczona przez swojego właściciela w wypadku drogowym, który miał miejsce w Zagrzebiu w Chorwacji na początku września tego roku.

Pagani Zonda HP Barchetta zniszczona w kolizji drogowej

Rozbita Zonda HP Barchetta była częścią rajdu organizowanego przez Supercar Owners Circle – ekskluzywny klub posiadaczy rzadkich superaut. Grupa opisuje sama siebie jako „luksusowy krąg zapewniający wyjątkowe wrażenia dla najbardziej wymagających kolekcjonerów samochodów na świecie”. Niestety, organizatorom wydarzenia nie udało się zapewnić odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa uczestnikom rajdu oraz pozostałym samochodom na drodze.

Moment wypadku został uwieczniony na filmie zamieszczonym w serwisie YouTube. Na nagraniu widać Zondę z otwartym dachem jadącą wąską uliczką w towarzystwie hiperaut Apollo IE oraz Ferrari SF90. W pewnym momencie tył Zondy podskakuje, a kierowca traci nad nią panowanie i uderza w jadącego z przeciwka Forda Fiestę.

W wyniku wypadku oba auta zostały poważnie uszkodzone. Najbardziej ucierpiała cała lewa strona Zondy – tylne lewe koło auta oraz elementy zawieszenia zostały całkowicie wyrwane. Przedni lewy błotnik oraz lewa opona również nadają się jedynie na złomowisko. Podobnych zniszczeń doznała także Fiesta. Na szczęście żaden z kierowców nie ucierpiał w wypadku.

Pagani Zonda HP Barchetta - czy zostanie naprawiona?

Pagani Zonda HP Barchetta rozbita w wypadku w okolicach Zagrzebia, fot. YouTube Pagani Zonda HP Barchetta rozbita w wypadku w okolicach Zagrzebia, fot. YouTube

Według analiz, Zonda HP Barchetta jest obecnie warta ponad 17 milionów dolarów, więc nawet jeśli auto uda się przywrócić do stanu pierwotnego, naprawa będzie bardzo długa i kosztowna. Obecnie jednak nie ma nawet pewności, że jest to możliwe. Auto jest bowiem tak rzadkie, że zdobycie tak wielu elementów konstrukcyjnych może graniczyć z cudem.

Pagani Zonda HP Barchetta jest napędzana wolnossącym silnikiem V12 o pojemności 7,3 litra, który produkuje 789 koni mechanicznych. Silnik współpracuje z 6-biegową sekwencyjną manualną skrzynią biegów, która przekazuje moc na tylną oś, która ucierpiała w wypadku najbardziej.