Bugatti Chiron Profilee - najdroższe auto na świecie 

Zgodnie z przewidywaniami Bugatti, model Chiron Profilée właśnie zyskał tytuł najdroższego fabrycznie nowego auta kiedykolwiek sprzedanego na aukcji.

Reklama

Anonimowy kupiec zdecydował się zapłacić za nie na licytacji Sotheby's 9 mln 792 tys. 500 euro netto. Po doliczeniu podatku kwota ta wzrasta do ponad 12 mln euro. Nieznana część tej kwoty zostanie teraz przekazana na kilka celów charytatywnych.

Ponieważ powstał tylko jeden Chiron Profilée, ważne było dla nas, aby zaoferować możliwość zdobycia tego kawałka historii jak największej liczbie osób – mówił w oświadczeniu prasowym Hendrik Malinowski, dyrektor zarządzający Bugatti.

– Byliśmy niezwykle podekscytowani entuzjazmem, jaki globalna społeczność motoryzacyjna okazała temu wyjątkowemu samochodowi. Licytanci wyraźnie docenili znaczenie i wartość Chirona Profilée, o czym świadczy intensywna rywalizacja i ostateczna cena, która umieszcza ten samochód na stałe w podręcznikach historii – stwierdził Malinowski.

Bugatti Chiron Profilee sprzedany za rekordową kwotę, fot. mat. prasowe Bugatti Chiron Profilee sprzedany za rekordową kwotę, fot. mat. prasowe

Dla domu aukcyjnego Sotheby's było to równie istotne wydarzenie, które z pewnością przejdzie do historii.

 – To był zaszczyt współtworzyć tę wyjątkową licytację z Bugatti. Sprzedaż Chirona Profilée była jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów całej aukcji. Auto wzbudziło ogromne zainteresowanie nie tylko wśród licytujących, ale także wśród widzów, którzy odwiedzali nas tłumnie, by rzucić okiem na ten wyjątkowy samochód. Podczas licytacji można było poczuć, że tworzy się historia – dodał Marcus Görig, specjalista ds. samochodów w RM Sotheby's.

Bugatti Chiron Profilee - prawdziwy jednorożec dla kolekcjonerów

13 BUGATTI_Chiron-Profilee_auction.jpg 13 BUGATTI_Chiron-Profilee_auction.jpg

Bugatti Chiron Profilée to ostatni samochód z linii modelowej Chiron, zamykający na dobre ten rozdział w historii francuskiej marki. Jest to jednocześnie oficjalne pożegnanie znakomitego silnika W16, który znajdował się w autach Bugatti przez ostatnie lata.

W tym konkretnym modelu jednostka ta została podkręcona do 1500 KM, dzięki czemu Chiron Profilée rozpędza się od 0 do 100 km/h w 2,3 sekundy, a do 200 km/h – w 5,5 sekundy. Prędkość maksymalna auta wynosi natomiast 380 km/h.

Co ciekawe, ostatni Chiron w historii został w całości zaprojektowany z uwzględnieniem sugestii klientów Bugatti. Chodziło o przeszczepienie charakterystyki ekstremalnej wersji Chiron Pur Sport do nieco bardziej cywilizowanej i komfortowej konstrukcji.

By natomiast podkreślić wyjątkowość tego projektu, nadwozie samochodu pokryte jest niebieskawym kolorem o nazwie Argent Atlantique, który został stworzony wyłącznie z myślą o modelu Profilée. Żaden inny samochód z plakietką Bugatti nie został wykończony w tym odcieniu.