Najważniejsze odkrycia naukowe 2022

Mijający rok był czasem kilku znaczących przełomów w nauce, które potencjalnie mogą wpłynąć na przyszłe losy ludzkości i całej naszej planety. Żaden inny nie był jednak ważniejszy – przynajmniej zdaniem redaktorów magazynu „Science” – niż rozpoczęcie misji Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST).

Reklama

– Niewiele teleskopów zostaje przedstawionych przez prezydenta USA, ale JWST, pokryte złotem, cudowne dziecko astronomii zbudowane przez NASA z pomocą europejskiej i kanadyjskiej agencji kosmicznej, zasłużyło na ten zaszczyt. Jest to najbardziej złożona misja naukowa, jaką kiedykolwiek wysłano w kosmos, a jej wartość na poziomie 10 mld dolarów czyni ją także najdroższą – czytamy w „Science”.

Następca Teleskopu Hubble’a jest też najbardziej zaawansowanym technologicznie instrumentem badawczym wysłanym w kosmos, dzięki któremu naukowcy będą w stanie poznać najodleglejsze zakątki wszechświata z nieosiągalną dotychczas dokładnością.

Częściowo już to zresztą zrobili, czego efekty mogliśmy podziwiać w postaci zapierających dech w piersiach fotografii galaktyk, mgławic i planet. A tak naprawdę to dopiero początek „rewolucji w nauce” i pracy Teleskopu Jamesa Webba i właśnie dlatego to on zasłużył na miano „Najważniejszego Przełomu Naukowego 2022 r.” wg „Science”. Jakie jeszcze wydarzenia znalazły się na liście?

Ważne przełomy naukowe 2022 r. wg magazynu „Science”

Mimo że Teleskop Jamesa Webba wygrał zestawienie „Science” dość pewnie, to jednak jego konkurencja w 2022 roku była bardzo mocna. Wśród wyróżnionych przełomów znalazł się bowiem także zakończony sukcesem test obrony planetarnej NASA.

Celem misji o nazwie DART (Double Asteroid Redirection Test) było zderzenie niewielkiego bezzałogowego statku kosmicznego z asteroidą Dimorphos i zmiana jej orbity. W dalszej perspektywie program ten ma bowiem chronić Ziemię przed potencjalną kolizją z innymi ciałami niebieskimi oraz pomóc naukowcom opracować odpowiednie strategie działania w razie wystąpienia takiego zagrożenia.

„Science” doceniło jednak także bardziej przyziemne wysiłki naukowców. Wśród nich znalazło się pomyślne zakończenie testów klinicznych dwóch szczepień przeciwko wirusom oddechowym (RSV), odkrycie genów odpowiedzialnych za przeżycie epidemii dżumy sprzed 700 lat w DNA współczesnych Europejczyków oraz związek wirusa opryszczki z występowaniem sklerozy.

Redaktorzy magazynu docenili także rozwój sztucznej inteligencji, który w tym roku pozwolił jej rozwinąć kreatywność, umiejętność ekspresji i dokonywania odkryć do poziomu porównywalnego z ludzkim. Przejawem tego rozwoju było m.in. zwycięstwo sztucznej inteligencji w prestiżowym konkursie artystycznym.

Pełna lista najważniejszych przełomów naukowych wg magazynu "Science"

  • Start misji Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba
  • Sukces upraw nasion "wieloletniego ryżu"
  • Rozwój kreatywności sztucznej inteligencji
  • Odkrycie gigantycznej bakterii Thiomargarita magnifica
  • Pomyślne testy szczepień na wirusy oddechowe RSV
  • Powiązanie wirusa opryszczki z rozwojem sklerozy
  • Podpisanie przez USA ustawy dotyczącej spowolnienia globalnego ocieplenia tzw. Inflation Reduction Act (IRA)
  • Odkrycie genów odpowiedzialnych za przetrwanie epidemii dżumy sprzed 700 lat w DNA współczesnych Europejczyków
  • Pomyślny test programu obrony planetarnej
  • Rekonstrukcja prehistorycznego ekosystemu na podstawie fragmentu DNA sprzed 2 mln lat