Singapur: Jewel Changi - najlepszym lotniskiem na świecie

Firma Skytrax zajmuje się badaniami pasażerskich linii lotniczych z całego świata. Bazując na opiniach podróżnych, każdego roku przyznaje odznaczenia dla Najlepszych Linii Lotniczych i Najlepszego Lotniska i właśnie opublikowała ranking dotyczący portów lotniczych.

Reklama

Najlepszym lotniskiem na świecie zostało Jewel Changi w Singapurze, co nie jest wielkim zaskoczeniem, ponieważ to już 12. raz, kiedy ten port lotniczy zwyciężył w rankingu Skytrax.

Lotnisko Jewel Changi w Singapurze zachwyca architekturą / fot. T Rehtse on Unsplash Lotnisko Jewel Changi w Singapurze zachwyca architekturą / fot. T Rehtse on Unsplash

 

- Lotnisko Changi po raz 12. otrzymało tytuł Najlepszego Lotniska Świata. To wyróżnienie jest ogromną motywacją dla naszej społeczności lotniskowej, która przez ostatnie dwa lata zjednoczyła się w walce z wyzwaniami związanymi z Covid-19. Dziękujemy naszym pracownikom za poświęcenie w służbie pasażerom Changi i wytrwałość w utrzymywaniu połączenia Singapuru ze światem. Natomiast naszym pasażerom jesteśmy głęboko wdzięczni za głos zaufania - cytuje słowa Lee Seowa Hianga, prezesa singapurskiego lotniska, Skytrax.

Jewel Changi - port lotniczy i atrakcja turystyczna w Singapurze 

Co sprawia, że zbudowany w 1981 roku Jewel Changi wyróżnia się na tle pozostałych portów lotniczych? Singapurskie lotnisko posiada cztery terminale i obsłużyło w 2022 roku 32 mln pasażerów, a ci docenili wysoką jakość obsługi i doskonałą organizację pracy.

Oczekiwanie na lot na Jewel Changi jest wyjątkowo przyjemne dzięki szerokiej i jakościowej ofercie gastronomicznej (restauracje na singapurskim lotnisku również znajdują się na podium w rankingach na najlepsze restauracje lotniskowe) oraz możliwości odpoczynku i rozrywki

Ciekawą atrakcją są tu kilkupiętrowe zjeżdżalnie i rozpięte nad sklepami siatki, po których można się przechadzać.

Nie sposób też nie wspomnieć o architekturze, zieleni i wyjątkowym wodospadzie, który znajduje się w samym sercu lotniska. Dla wielu turystów lotnisko Jewel Changi jest atrakcją samą w sobie.

Wodospad na lotnisku w Singapurze / fot. Unsplash Wodospad na lotnisku w Singapurze / fot. Unsplash

Bryła Jewel Changi przypomina szklanego pączka / fot. Unsplash Bryła Jewel Changi przypomina szklanego pączka / fot. Unsplash

Najlepsze lotniska na świecie 2023

Drugie miejsce w tegorocznym rankingu Skytrax na najlepsze lotnisko świata zajął port lotniczy Hamad w Doha, stolicy Kataru. W poprzednich latach miejsce to było niekwestionowanym zwycięzcą zestawienia. W tym roku zdobyło wyróżnienia w kategoriach: najlepsze zakupy na lotnisku na świecie oraz najlepsze i najczystsze lotnisko na Bliskim Wschodzie.

Lotnisko Hamad w Doha / fot. materiały prasowe Lotnisko Hamad w Doha / fot. materiały prasowe

Na trzecim miejscu uplasowało się lotnisko Haneda w Tokio. W pierwszej dziesiątce znalazły się także europejskie porty lotnicze. Najlepszym na Starym Kontynencie okazał się paryski port lotniczy Charles de Gaulle

Najlepsze lotniska na świecie 2023 - pełne zestawienie:

 1. 1. Singapur-Changi (Singapur) 
 2. 2. Hamad w Doha (Katar) 
 3. 3. Tokio Haneda (Japonia)
 4. 4. Seul-Inczon (Korea Południowa)
 5. 5. Paryż-Roissy-Charles de Gaulle (Francja)
 6. 6. Stambuł (Turcja)
 7. 7. Monachium (Niemcy)
 8. 8. Zurych-Kloten (Szwajcaria)
 9. 9. Narita (Japonia)
 10. 10. Madryt-Barajas (Hiszpania)
 11. 11. Wiedeń-Schwechat (Austria)
 12. 12. Helsinki-Vantaa (Finlandia)
 13. 13. Rzym - Fiumicino (Włochy)
 14. 14. Kopenhaga-Kastrup (Dania)
 15. 15. Lotnisko Kansai (Japonia)
 16. 16. Lotnisko Chubu (Japonia)
 17. 17. Lotnisko w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
 18. 18. Seattle-Tacoma (Stany Zjednoczone) 
 19. 19. Lotnisko w Melbourne (Stany Zjednoczone)
 20. 20. Lotnisko w Vancouver (Stany Zjednoczone)

 

Jak widać wśród wyróżnionych próżno szukać polskiego lotniska.