Najdroższe miasta na świecie - jak powstał ranking? 

Ranking powstał dzięki porównaniu przez Economist Intelligence Unit - dziennych wydatków w 172 miastach na całym świecie. Porównaniu poddano ponad 400 indywidualnych cen 200 różnych produktów i usług. To obszerne badanie pokazało, że ceny rosną na całym świecie, zarówno w zakresie podstawowych artykułów spożywczych czy paliw, jak i usług.

Reklama

Koszty życia na całym świecie w 2022 roku znacznie wzrosły. Eksperci tłumaczą tu głównie skutkami pandemii koronawirusa oraz wojną prowadzoną przez Rosję w Ukrainie. 

- Tegoroczny ranking wykazał najwyższy od 20 lat wzrost cen - poinformowała Upasana Dutt, dyrektor ds. światowych kosztów utrzymania w EIU.

Podkreśliła, że wzrost cen benzyny był szczególnie silny - tak samo jak w ubiegłym roku. Ceny wzrosły wszędzie, ale gdzie najbardziej? Raport EIU daje jednoznaczną odpowiedź. 

 

Nowy Jork najdroższym miastem 2022

Pierwsze miejsce po raz pierwszy w historii rankingu zajął Nowy Jork, tuż za nim uplasował się Singapur, który jest częstym liderem tego zestawienia. Z zajętego rok temu pierwszego miejsca, na trzecie spadł natomiast Tel Awiw. Na czwartym miejscu pojawił się Hongkong, na piątym Los Angeles a na szóstym Zurych. Dziesiątkę kolejno zamykają Genewa, San Francisco, Paryż i Kopenhaga.

W rankingu spadała większość miast europejskich. W porównaniu z 2021 r. największy spadek w rankingu na najdroższe miasto zaliczyły w rankingu: Sztokholm, Luksemburg i Lyon. Natomiast najtańszymi miastami do życia spośród analizowanych 172 miast okazały się Damaszek w Syrii oraz Trypolis w Libii.