Najczarniejsze Porsche świata 

Lakier Musou Black, którym pokryto karoserię tego Porsche 911, został stworzony przez japońską firmę KoPro i uważany jest za najciemniejszą akrylową farbę na świecie. Zgodnie z opisem producenta jest w stanie zaabsorbować 99,6 proc. światła odbitego od swojej powierzchni, dzięki czemu osiągnięty efekt zdaje się wręcz nierzeczywisty.

Reklama

Porsche 911 pokryte tym lakierem przypomina natomiast czarną dziurę na kołach – auto niemal zatraca wszystkie swoje naturalne kształty i linie karoserii. W serwisie YouTube pojawił się również film z warsztatu Pit One Customs, na którym krok po kroku przedstawiony jest proces malowania Porsche na kolor Musou Black.

Auto w początkowej wersji jest zwykłym Porsche z czarnym, błyszczącym lakierem, ale po nałożeniu odpowiedniej liczby warstw matowej farby Musou Black, samochód zmienia się nie do poznania – w bezkształtną bryłę bez charakterystycznych właściwości.

BMW X6 - najczarniejsze auto świata

Wbrew pozorom matowo czarna „dziewięćset jedenastka” nie jest jednak najciemniejszym samochodem na świecie. To miano należy bowiem do BMW X6, którego karoseria w 2019 r. została pokryta lakierem o nazwie Vantablack. Choć technicznie nie jest to nawet lakier, a raczej specjalna powłoka stworzona z węglowych nanorurek, które wymagają specjalnych technik aplikacji.  

Dzięki temu Vantablack absorbuje oszałamiające 99,96 proc. odbitego światła i na co dzień używana jest w sektorach lotniczych i kosmicznych, przez co dodatkowo nie jest dostępna dla zwykłych użytkowników.

BMW X6 zostało pokryte tym lakierem przed odbywającymi się we Frankfurcie targami motoryzacyjnymi początkowo dlatego, by zamaskować kształty auta przed wzrokiem dziennikarzy motoryzacyjnych, ostatecznie producent zdecydował się pozostawić jeden egzemplarz w tym kolorze.

W zeszłym roku w podobny sposób ukryto też kształty prototypu Ferrari SF90 Stradale, dzięki czemu użycie klasycznych kamuflaży nie było konieczne.