RANKING: Oto lista najbardziej wypoczętych krajów w Europie

Nowe badanie ujawniło, w którym europejskim kraju mieszkańcy czują się najbardziej wypoczęci. Mimo że nie do końca zgadzamy się z metodologią i ilością danych użytych w zestawieniu, warto przyjrzeć się wynikom i wyciągnąć własne wnioski.

Reklama

W którym kraju w Europie mieszkańcy są najbardziej wypoczęci? / Unsplash W którym kraju w Europie mieszkańcy są najbardziej wypoczęci? / Unsplash

Ranking przygotowany na zamówienie jednego z producentów mebli, oparty jest na takich danych, jak maksymalny i minimalny czas pracy, ilość dni urlopu przysługujących pracownikom w ciągu rokudługość przerwy przysługującej pracownikom każdego dnia oraz odsetek populacji, który śpi co najmniej 7 godzin każdej nocy.

Słowacja: W tym kraju mieszkańcy są najbardziej wypoczęci. Jak wypada Polska?

Według rankingu Słowacja jest najbardziej wypoczętym krajem w Europie. Wpływa na to m.in. 28 dni płatnego urlopu każdego roku, dodatkowe 15 dni świąt państwowych i 12 godzin odpoczynku między zmianami w pracy, podczas gdy w większości krajów w Europie czas ten wynosi o godzinę mniej.

Na drugim miejscu znalazła się Finlandia, gdzie aż 83 procent osób przesypia minimum 7 godzin każdej nocy, co jest najwyższym wynikiem spośród wszystkich krajów objętych badaniem.

Mieszkańcy Słowacji mogą liczyć na 28 dni płatnego urlopu każdego roku / Unsplash Mieszkańcy Słowacji mogą liczyć na 28 dni płatnego urlopu każdego roku / Unsplash

Które kraje wypadają najsłabiej? Na końcu listy znalazły się WłochyHolandia i Grecja, w której pracownicy otrzymują jedynie 20 dni płatnego urlopu oraz 9 dni płatnych świąt państwowych rocznie.

Jak w rankingu wypada Polska? Nasz kraj zajmuje 6. miejsce… ale licząc od dołu rankingu. Badanie pokazuje, że jedynie 73 procent Polaków śpi pond 7 godzin.

Słabo wypadamy także jeśli chodzi przysługującą pracownikom przerwę, która wynosi 15 minut w ciągu 8-godzinnej zmiany. To mało w porównaniu do pracowników z Finlandii i Portugalii, którzy mają prawo do jednogodzinnych przerw w pracy, najdłuższych ze wszystkich 28 krajów objętych badaniem.

Zobacz listę najbardziej wypoczętych krajów w Europie!

1. Słowacja
2. Finlandia
3. Bułgaria
4. Portugalia
5. Estonia
6. Francja
7. Litwa
8. Norwegia
9. Czechy
10. Islandia
11. Austria
12. Szwecja
13. Luksemburg
14. Dania
15. Niemcy
16. Litwa
17. Rumunia
18. Hiszpania
19. Wielka Brytania
20. Chorwacja
21. Szwajcaria
22. Belgia
23. Polska
24. Irlandia
25. Węgry
26. Holandia
27. Włochy
28. Grecja