Ranking najlepszych plaż na świecie

Popularny serwis podróżniczy TripAdvisor pomaga w organizowaniu urlopu ludziom na całym świecie, a rankingi publikowane przez tę stronę często wyznaczają trendy na nadchodzący sezon

Reklama

Jakiś czas temu na TripAdvisor pojawiło się najnowsze zestawienie Travellers' Choice Best of the Best Awards 2023, w którym wybrano najlepsze plaże na świecie. Warto zaznaczyć, że organizatorzy biorą pod uwagę nie tylko wysokość ocen, ale i ich ilość.

Najlepsze noty zebrała brazylijska plaża Baia do Sancho położona w archipelagu Fernando de Noronha. Na to rajskie wybrzeże można dostać się łodzią lub stromymi kamiennymi schodkami, które doprowadzą nas na złocisty piasek.

- Dotarcie tam wymaga trochę wysiłku, ale to, co czeka wytrwałych podróżników, jest warte zachodu - komentuje tę plażę CNN.

Zwycięska plaża Baia do Sancho fot. dronepicr, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons Zwycięska plaża Baia do Sancho fot. dronepicr, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Jedna z najpiękniejszych plaż na świecie znajduje się w Europie

W pierwszej piątce znalazło się także europejskie wybrzeże. Podróżnicy docenili nietypowy urok islandzkiej Reynisfjary. Tutaj nasze stopy nie będą zapadać się w gorący złoty piasek. Piękno tego miejsca polega na czymś zupełnie innym.

Wybrzeże pokryte jest czarnym piaskiem, który jest wynikiem erupcji pobliskich wulkanów. Zalewająca lawa zastygła po zetknięciu z morską wodą z czasem została rozdrobniona, ozdabiając brzeg czarnym, miękkim podłożem.

Na Reynisfjarze panuje typowa islandzka surowość. Z wody wyłaniają się skały, a plaża otoczona jest wulkanicznymi klifami. Próżno tu szukać bujnej roślinności i palm, jednak to wszystko właśnie wyróżnia to miejsce od pozostałych.

Plaża Reynisfjara na Islandii / fot. Dana Andreea Gheorghe on Unsplash Plaża Reynisfjara na Islandii / fot. Dana Andreea Gheorghe on Unsplash

Najpiękniejsze plaże w Europie

W zestawieniu znalazło się jeszcze kilka europejskich plaż. Na 6. miejscu uplasowała się portugalska Praia de Falésia. Wysokie pomarańczowe klify i złocisty piasek sprawiły, że turyści pokochali to miejsce.

W pierwszej dziesiątce, a dokładnie na 8. miejscu, wylądowała też Spiaggia dei Conigli, czyli Plaża Królików na włoskiej wyspie Lampedusa. To miejsce zachwyca niebywale białym piaskiem i krystaliczną wodą.

W rankingu znalazły się także dwie hiszpańskie plaże (De Muro Beach i La Concha) oraz dwie greckie (Falassarna i Balos Lagoon).

 

Ranking najpiękniejszych plaż na świecie 2023

Ranking TripAdvisora na pewno pozwoli przenieść się choć na chwilę na rajskie gorące plaże, a może sprawi, że zaplanujemy już swoje wakacje?

Oto najpiękniejsze plaże na świecie:

1.       Baia do Sancho, Brazylia – numer 1. w Ameryce Południowej

2.       Plaża Eagle, Aruba – numer 1. na Karaibach

3.       Plaża Cable, Australia – numer 1. na Południowym Pacyfiku

4.       Plaża Reynisfjara, Islandia – numer 1. w Europie

5.       Plaża Grace Bay, Turks i Caicos

6.       Praia da Falesia, Portugalia

7.       Plaża Radhanagar, Indie – numer 1. w Azji

8.       Spiaggia dei Conigli, Włochy

9.       Plaża Varadero, Kuba

10.   Plaża Kāʻanapali, Hawaje – numer 1. w Stanach Zjednoczonych

11.   Plaża Siesta, Floryda (USA)

12.   Plaża Driftwood, Georgia (USA)

13.   Plaża Manly, Australia

14.   Plaża Seven Mile, Wielki Kajman

15.   Plaża La Concha, Hiszpania

16.   Plaża Kelingking, Indonezja

17.   Plaża de Muro Beach, Hiszpania

18.   Plaża Manuel Antonio, Kostaryka

19.   Plaża Ipanema, Brazylia

20.   Plaża Nungwi, Tanzania – numer 1. w Afryce

21.   Plaża Falassarna, Grecja

22.   Plaża Nissi, Cypr

23.   Plaża Norte, Meksyk – numer 1. w Meksyku

24.   Magens Bay, Wyspy Dziewicze

25. Balos Lagoon, Grecja