Najlepszy kraj na świecie? Szwajcaria na szczycie rankingu

Bardzo często miłośnicy podróży analizują, które odwiedzone przez nich kraje urzekły ich najmocniej. Jedne państwa mają dobre jedzenie, inne fantastyczne zabytki, a w jeszcze kolejnych spotkaliśmy miłe osoby. Ale jak ocenić, który kraj jest po prostu najlepszy na świecie? I na jakiej podstawie można w ogóle to zrobić? Najnowszy ranking wydaje się odpowiadać na te pytania.

Reklama

Lista przygotowana przed US News and World Report jest wynikiem kompleksowej analizy ponad 70 czynników. Wśród nich znalazło się dziedzictwo takie jak jedzenie czy atrakcje kulturalne, jakość życia z czynnikami takimi jak rynek pracy, średnia dochodów i poziom systemu edukacji oraz cele społeczne: m.in. przestrzeganie praw człowieka czy dbanie o środowisko. Ranking wykorzystuje informacje z ankiety przeprowadzonej wśród ponad 17 tysięcy osób.

Szwajcaria uznana za najlepszy kraj na świecie / Unsplash Szwajcaria uznana za najlepszy kraj na świecie / Unsplash

Na liście znalazło się 87 krajów, a za najlepszy z nich uznaje się… Szwajcarię. Co sprawiło, że znalazła się ona na szczycie rankingu? Przede wszystkim niski poziom bezrobocia oraz korupcji, a także wysoki wpływ kulturowy. Może nie macie o tym pojęcia, ale ogromna liczba laureatów Nagrody Nobla to właśnie Szwajcarzy.

Ranking: Oto najlepsze kraje na świecie. Które miejsce zajęła Polska?

Drugie miejsce zajęła Kanada, którą twórcy artykułu opisują jako społeczeństwo przemysłowe oparte na zaawansowanych technologiach. To kraj o dobrym rynku pracy oraz wysokim poziomie edukacji i opieki zdrowotnej. Kanada szczyci się także stabilnością gospodarczą i polityczną.

Podium zamyka Szwecja, która jak wynika z ankiety, ma najszczęśliwszych mieszkańców na świecie. Jako kraj, jest ona także przyjazna rodzinom. Co ciekawe, połowa państw w pierwszej dziesiątce, to kraje europejskie.

Polska zajęła 35. miejsce w rankingu najlepszych państw na świecie / Unsplash Polska zajęła 35. miejsce w rankingu najlepszych państw na świecie / Unsplash

Najlepsze kraje na świecie: Polska na 35. miejscu

Jak wypadła w rankingu Polska? Zajmujemy 35. miejsce na liście. Autorzy wspominają m.in. o naszej bogatej historii. Doceniają także nasz kraj za znaczący wkład w sztukę i nauki ścisłe, wspominając m.in. postacie Mikołaja Kopernika, Marii Skłodowskiej-Curie, Fryderyka Chopina czy nagrodzonego Oscarem reżysera Romana Polańskiego.

W rankingu wspomina się także o naszej gospodarce, która według twórców artykułu jest największą w Europie Środkowej. Nasz kraj pochwalono także za członkostwo w najważniejszych organizacjach międzynarodowych, w tym ONZ, Unii Europejskiej, NATO oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Poniżej możecie zapoznać się z pierwszą dziesiątką w rankingu najlepszych państw na świecie wg. US News and World Report.


10 najlepszych krajów na świecie [RANKING]:

1. Szwajcaria
2. Kanada
3. Szwecja
4. Australia
5. Stany Zjednoczone
6. Japonia
7. Niemcy
8. Nowa Zelandia
9. Wielka Brytania
10. Holandia