Nowy Jork: Piąta aleja na Manhattanie najdroższą ulicą na świecie

Piąta Aleja na Manhattanie – czy jak mówią niektórzy „Millionaire's Row” - jest jak spełnienie słynnego „nowojorskiego snu”. Butiki sygnowane ogromnymi logo Versace, Gucci, Prady, Tiffany&Co. czy Louis Vuitton, słynny sklep Apple ze szklaną konstrukcją i kultowy Plaza Hotel – to miejsce nie tylko wygląda na najbardziej luksusowe na całym świecie, ale w istocie nim jest. Tak przynajmniej twierdzą eksperci Cushman & Wakefield.

Reklama

Sztandarowy projekt firmy Cushman & Wakefield Main Streets Across the World, cyklicznie typuje najdroższe ulice handlowe w 92 miastach na całym świecie według wysokości stawek czynszu.

Tegoroczne wydanie jest pierwszym, jakie pojawiło się od 2019 roku, co pozwala na zaobserwowanie zmian zachodzących w tej kwestii w okresie trwania pandemii koronawirusa. A zmiany są. I to całkiem spore.

Zgodnie z analizami, czynsz apartamentów na Fifth Avenue wynosi aktualnie średnio ok.  6 tys. dolarów za m2, co stanowi przeszło 14 proc. więcej niż w okresie sprzed pandemii.

 

Najdroższe miasta na świecie - wysokość czynszu

Dla porównania, na drugim miejscu rankingu znajduje się Tsim Sha Tsui w Hong Kongu, gdzie co prawda czynsz wynosi 4308 dolarów za m2, ale jest to kwota niższa aż o 41 proc. niż w 2019 roku - to zjawisko raczej typowe dla innych luksusowych ulic świata.

W większości z nich czynsze za apartamenty spadły mocno w dół z powodu wybuchu pandemii. Sytuacja Piątej Alei na Manhattanie wydaje się więc ewenementem.

- To odporność tego obszaru podczas spowolnienia spowodowanego pandemią w połączeniu z siłą dolara amerykańskiego, pomogła Upper 5th Avenue wskoczyć na szczyt listy – twierdzą eksperci Bloomberga.

 

„Millionaire's Row” - Piąta aleja na Manhattanie 

„Millionaire's Row” – tak nazywana jest często Upper 5th Avenue na Manhattanie i to określenie oczywiście nie jest przypadkowe.

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, dzielnica ta jest skupiskiem okazałych butików najsłynniejszych domów mody – znajduje się tam m.in. sklep Manolo Blahnika, który odwiedzała regularnie Carrie Bradshaw z „Seksu w Wielkim Mieście. Mimo wszystko, nie jest uważana tylko i wyłącznie za ulicę handlową.

Jej odcinek graniczący z Central Parkiem wypełniają ogromne apartamentowce, w których mieszkają słynne gwiazdy, biznesmeni i inne osoby, od których z chęcią dostalibyśmy autograf.

Co więcej, to właśnie tam znajduje się także Plaza Hotel, w którym mieszkał Kevin w filmie „Kevin sam w Nowym Jorku” (i podobno wcale nie ma w nim tego słynnego basenu!).

Poza tym, to doskonała lokalizacja do podziwiania potęgi Empire State Building, Flatiron Building, Rockefeller Centre oraz The Metropolian Museum of Art. No i oczywiście Trump Tower, czyli wieżowca należącego do Donalda Trumpa.

Jak widzimy więc, choć Upper 5th Avenue nazywana jest „rządem milionerów”, wcale nie musimy odwiedzać jej wyłącznie w celu zrobienia luksusowych zakupów. Według podróżników kryje się w niej tyle atrakcji, że trafimy tam, nawet gdybyśmy tego nie planowali.

 Najdroższe ulice na świecie 2022 - ranking

Poniżej przedstawimy cały ranking najdroższych ulic na świecie przygotowany przez Cushman & Wakefield wraz z ceną czynszu za metr kwadratowy: 

1. Upper 5th Avenue, Nowy Jork - ok. 6000 dolarów za m2

2. Tsim Sha Tsui, Hong Kong - ok. 4308 dolarów za m2

3. Via Montenapoleone, Mediolan - ok. 4140 dolarów za m2

4.  New Bond Street, Londyn - ok. 4083 dolarów za m2

5. Avenue des Champs Elysees, Paryż - ok. 3150 dolarów za m2

6. Ginza, Japonia - ok. 2835 dolarów za m2

7. Bahnhofstrasse, Zurich - ok.  2541 dolarów za m2

8.  Pitt Street Mall,  Sydney - ok. 2169 dolarów za m2

9. Myeongdong, Seul - ok. 1701 dolarów za m2

10. West Nanjing Road, Szanghaj - ok. 1488 dolarów za m2