Podczas trwających targów sztuki nowoczesnej Art Basel w Miami Mercedes zaprezentował koncept o nazwie Project Maybach stworzony we współpracy z Virgilem Ablohem. Była to już druga kolaboracja założyciela Off-White z niemieckim producentem i podobnie jak pierwsza – zachwyca wizjonerstwem i radykalnością koncepcji.  

Reklama

Mercedes składa hołd Ablohowi

Świat stracił geniusza. Ale jego inspiracje i dziedzictwo będą żyć dalej. W hołdzie Virgilowi Ablohowi – Project Maybach”.

To treść postu, który pojawił się na Instagramie Mercedesa w dniu rozpoczęcia wspomnianych targów w Miami. Niemiecki producent uczcił pamięć przedwcześnie zmarłego na nowotwór artysty ujawniając szerokiej publice jego ostatni projekt, który przygotowywał dla marki.

W pierwotnych zamysłach Mercedesa Project Maybach i tak miał zostać ujawniony, ale miało się to odbyć w kameralnych warunkach podczas niewielkiej konferencji prasowej. Ostatecznie na wyraźne życzenie rodziny Virgila Abloha projekt będzie pokazywany publicznie w Rubell Museum do 7 grudnia.

 

Futurystyczny grand tourer

Druga współpraca Abloha z Mercedesem została ogłoszona jeszcze w październiku 2021 roku, lecz od samego początku było wiadomo, że auto najprawdopodobniej nigdy nie trafi do produkcji. To jednak w żadnym razie nie czyni tego projektu mniej interesującym – w końcu śmiałe wizje byłego dyrektora artystycznego Louis Vuitton zachwycają, nawet jeśli nigdy nie zostaną zmaterializowane.

Project Maybach, front/fot. Mercedes-Benz Project Maybach, front/fot. Mercedes-Benz

Project Maybach to olbrzymie dwudrzwiowe coupé, którego długość wynosi przeszło 6 metrów. Auto zawdzięcza takie rozmiary masce przypominającej pas startowy lotniskowca, w którą wbudowano dwa duże panele słoneczne. Poza tym zmieniono charakterystyczny dla Maybacha grill na zestaw świateł w stylu safari. Powyżej kokpitu umieszczono z kolei wzmocnienia i miejsce na dodatkowy bagaż, które płynnymi liniami przechodzą w kierunku ultrafuturystycznego tyłu pojazdu. Całość utrzymana jest w charakterystycznej złoto-czarnej kolorystyce i stanowi spójne połączenie luksusowego sedana z autem do jazdy po bezdrożach.

Project Maybach - wnętrze/fot. Mercedes-Benz Project Maybach - wnętrze/fot. Mercedes-Benz

Wnętrze to z kolei czysty minimalizm. Dwa rozkładane fotele, piaskowa tapicerka i niemalże spartańskie wyposażenie to wszystko, co znajduje się w środku. Jedynym bardziej luksusowym elementem jest olbrzymi ekran na desce rozdzielczej, który najpewniej może się schować w jej wnętrzu, gdy nie jest używany.

Marki żegnają Virgila Abloha

Ujawnienie Project Maybach to tylko jeden z wielu hołdów dla Virgila Abloha podczas Art Basel w Miami. Poza Mercedesem m.in. marka Louis Vuitton zadedykowała pokaz kolekcji wiosna-lato 2022 życiu i dziedzictwu swojego byłego dyrektora artystycznego. Virgil Abloh pełnił tę funkcję od roku 2018 do dnia swojej śmierci 28 listopada 2021 roku.