Orient Express na morzu 

150 lat po uruchomieniu pierwszych luksusowych pociągów, Orient Express kontynuuje swoją legendę, odsłaniając największy żaglowiec na świecie: Orient Express Silenseas. To wielka rewolucja w historii żeglugi i ambitne przedsięwzięcie, za którym kryje się ciekawa historia. 

Reklama

W 1867 roku Georges Nagelmackers wszedł na pokład transatlantyckich statków łączących Europę z Ameryką. Zafascynowany wielkością łodzi eksplorował luksusowe apartamenty, kosztował wyrafinowanych dań w restauracjach i korzystał ze wszystkich uroków barów, lokali rozrywkowych i bibliotek. To właśnie ta podróż zainspirowała go do uruchomienia legendarnego pociągu: Orient Expressu.

Powracając myślami do tej niesamowitej, nadmorskiej historii, światowy lider branży hotelarskiej - Accor - i przodująca firma stoczniowa - Chantiers de l'Atlantique - nawiązały wyjątkową współpracę, której owocem stanie się Orient Express Silenseas, czyli żaglowiec, jakiego jeszcze nie było!

Orient Express Silenseas / materiały prasowe Orient Express Silenseas / materiały prasowe

 

Orient Express Silenseas – największy żaglowiec na świecie

Orient Express Silenseas / materiały prasowe Orient Express Silenseas / materiały prasowe

Zainspirowany Złotym Wiekiem francuskiej riwiery Orient Express Silenseas będzie echem wspaniałej epoki, w której pisarze, artyści, malarze i gwiazdy filmowe spędzali całe dnie brylując pomiędzy Monte-Carlo, plażami Saint-Tropez a słynną Croisette, oraz odkrywali wszystkie barwy luksusowego życia.

Nowy „Skarb Oceanu” liczy długość 220 metrów, a w jego wnętrze składać będzie się z 54 apartamentów o średniej wielkości 70 m2. Twórcy Orient Express Silenseas zaplanowali również przestrzeń na wyjątkowy Apartament Prezydencki o powierzchni 1415 m2, a także na dwa baseny, restauracje i bary.

Za projekt układu i wystroju wnętrz odpowiedzialny jest Maxime d'Angeac, natomiast architekturą zewnętrzną zajmie się firma projektowa Stirling Design International z Nantes. Jak mówią twórcy koncepcji, to „zmaterializowana celebracja sztuki podróżowania”, której synonimem są słowa: luksus, komfort oraz marzenie

Przedstawiciele Accor i Chantiers de l'Atlantique dodają, że główną ideą powstania Orient Express Silenseas jest świadomość ekologiczna.

Orient Express Silenseas / materiały prasowe Orient Express Silenseas / materiały prasowe

 

Ekologiczny i zrównoważony żaglowiec Orient Express na morzu

Orient Express Silenseas  będzie opierać się na rewolucyjnej konstrukcji „SolidSail”. Ta formuła napędu hybrydowego połączy energię wiatru z najnowocześniejszym silnikiem napędzanym skroplonym gazem ziemnym (LNG) i planuje wykorzystywać ekologiczny wodór.

- Trzy sztywne żagle o powierzchni 1500 metrów zostaną podniesione na ożaglowaniu balestronowym z trzema przechylnymi masztami sięgającymi ponad 100 m wysokości i zdolnymi zapewnić do 100 proc. napędu w odpowiednich warunkach pogodowych – wyjaśniają w oświadczeniu prasowym twórcy Orient Express Silenseas.

Jeśli zatem technologia ta zostanie zatwierdzona dla oceanicznych statków pasażerskich, wprowadzi zupełnie nową i o wiele bardziej przyjazną dla środowiska wizję podróży morskich.

Orient Express Silenseas to prawdziwy jacht żaglowy przyszłości, łączący najlepsze francuskie talenty z dokonaniami nowych technologii. Kiedy wypłynie w morze? Szacuje się, że prace zostaną zakończone w 2026 roku.