Oliwa z oliwek wydłuża życie. Wystarczy łyżka dziennie 

Zdaniem wielu dietetyków i naukowców pewne składniki naszej diety mogą mieć pozytywny wpływ na długość i jakość naszego życia. Zwykle zaliczamy do nich ciemną czekoladę, zieloną herbatę, czosnek czy kawę. Ostatnio badacze pochylili się nad jeszcze jednym produktem – oliwą z oliwek.

Reklama

W badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Department of Nutrition at Harvard T.H. Chan School of Public Health wzięło udział ponad 60 tysięcy kobiet oraz ponad 30 tysięcy mężczyzn. Badania były prowadzone od 1990 roku.

Naukowcy co 4 lata zbierali ankiety od osób, które wzięły udział w badaniu. Ankietowali odpowiadali m.in. na pytania, jak często spożywają określone rodzaje tłuszczów i olejów oraz jakiego rodzaju oleju używają do gotowania.

- Badacze odkryli, że uczestnicy, którzy spożywali więcej oliwy z oliwek, byli bardziej aktywni fizycznie, rzadziej palili, spożywali więcej owoców i warzyw oraz częściej mieli południowoeuropejskie lub śródziemnomorskie pochodzenie – czytamy w komunikacie prasowym.

 

Okazało się, że osoby, które regularnie używały oliwy z oliwek, uzyskały lepsze wyniki badań. W trakcie badania badacze zalecili grupie ankietowanych, by zastąpili choćby w części dotychczas spożywane tłuszcze oliwą z oliwek. Wówczas ryzyko zgonu w tej grupie spadło od 8 do 34 proc.

- Nasze odkrycia potwierdzają aktualne zalecenia dietetyczne dotyczące zwiększenia spożycia oliwy z oliwek i innych nienasyconych olejów roślinnych – powiedział Guasch-Ferré, główny autor badania w komunikacie prasowym.

Wiekowe drzewo oliwne / Photo by Don Fontijn on Unsplash Wiekowe drzewo oliwne / Photo by Don Fontijn on Unsplash

 

Naukowcy odkryli również, że ludzie żyją dłużej, jeśli codziennie zastępują 10 gramów margaryny, masła, majonezu czy tłuszczu mlecznego oliwą z oliwek. Ryzyko zachorowań w ich przypadku było znacznie niższe niż u pozostałych osób, które nie spożywały oliwy z oliwek regularnie.

Badania wykazały, że regularne spożywanie oliwy z oliwek zmniejsza o:

  • 19% ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe,
  • 17% ryzyko zachorowania na raka,
  • 29% ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne,
  • 18% ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego.

 

Mimo że wyniki są bardzo pozytywne, wciąż pozostawiają wiele pytań bez odpowiedzi. Badacze próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego to oliwa z oliwek jest tak zdrowym produktem? Wyodrębniono kilka cennych właściwości oliwy z oliwek, które powinny skutecznie przekonać nas do włączenia jej w swoją dietę.

Oliwa z oliwek – właściwości i wpływ na zdrowie

Oliwa z oliwek już od jakiegoś czasu uważana jest za dobrą alternatywę dla klasycznego oleju roślinnego lub masła. Dlaczego? Jeśli wierzyć badaniom, kryje się w niej mnóstwo drogocennych właściwości.

Po pierwsze, zawiera ponad 30 różnego rodzaju związków fenolowych, czyli silnych przeciwutleniaczy, które pomagają chronić organizm przed wolnymi rodnikami. Składa się także z jednonienasyconych tłuszczów, podstawy diety śródziemnomorskiej, które wpływają pozytywnie na funkcjonowanie ludzkiego serca oraz zmniejszają poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Oliwa z oliwek obniża ponadto stany zapalne w organizmie.

Tłuszcz z oliwki zawiera sporą ilość witaminy K oraz witaminy E. Choć badacze wciąż szukają powodu, dla którego oliwa z oliwek wywołała tak dobre wyniki badań ankietowanych, z pewnością można powiedzieć, że warto włączyć ją do swojej diety. Przyczyna – nie do końca wyjaśniona, efekt - fenomenalny!