Co na atak paniki? Pomocny „odruch nurka”

Atak paniki to sytuacja, w której ludzki umysł wpada w emocjonalny roller coaster. Serce bije jak szalone, tętno sięga zenitu, a krew dosłownie buzuje w żyłach. Opanowanie myśli i osiągnięcie wewnętrznego spokoju wydaje się niemożliwe. Z pomocą może przyjść właśnie "odruch nurka". Trzeba go tylko uruchomić. 

Reklama

Jak poradzić sobie ze stresem? Zanurz się w zimnej wodzie

Okazuje się, że wszystkie ssaki, włączając w to ludzi, posiadają prymitywny odruch chroniący przed utonięciem, zwany "odruchem nurka". Jest on fizjologiczną reakcją organizmu na nagłe zanurzenie w zimnej wodzie i wstrzymanie oddechu. Organizm uruchamia wówczas funkcje obronne, dążąc do przetrwania. Ciało chroni przede wszystkim mózg, wrażliwy na niedotlenienie. Odruch nurka znacznie zmniejsza tempo metabolizmu, ograniczając jednocześnie zużycie energii, a przede wszystkim tlenu. Zimna woda spowalnia przepływ krwi przez naczynia krwionośne i bicie serca. Zjawisko to było przedmiotem licznych badań w Darthmouth Medical School. Jak jednak "odruch nurka" pomaga opanować emocje?

Zanurz się w wodzie i odzyskaj wewnętrzny spokój / Unsplash Zanurz się w wodzie i odzyskaj wewnętrzny spokój / Unsplash

 

Na czym polega „odruch nurka”?

Poprzez zetknięcie powłok skórnych z zimną wodą i wstrzymanie oddechu, układ nerwowy otrzymuje sygnał o potencjalnym zagrożeniu. Wówczas uruchamia reakcje obronne. Częstotliwość akcji serca spada, a metabolizm organizmu spowalnia. Zimna woda spowalnia także przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Ciało mimowolnie się uspokaja. Jeśli odczuwasz nadchodzący atak paniki lub nie potrafisz poradzić sobie z natłokiem emocji, zanurzenie twarzy w lodowatej wodzie przyniesie ulgę.

 

Naturalny sposób na atak paniki. Wystarczy zimna woda i miska!

Zacznij od wypełnienia miski wodą o temperaturze 10 stopni Celsjusza. Następnie zanurz całą twarz na 10-15 sekund. Jeśli czujesz dyskomfort, możesz wynurzyć się w dowolnym momencie. Czynność powtarzaj do osiągnięcia równowagi emocjonalnej i spokoju. Odruch nurka można uruchomić także poprzez zimny prysznic, przykładanie zimnego ręcznika do twarzy lub po prostu pocieranie twarzy kostką lodu. 

Zimna woda: sposób na walkę ze stresem i piękną cerę

Zanurzenie w zimnej wodzie to trend, który co jakiś czas pojawia się w mediach społecznościowych. Wszyscy z pewnością pamiętają „Jamsu”, czyli koreański sposób na perfekcyjną cerę. Już wtedy internet przekonywał wszystkich o dobroczynnym wpływie techniki zanurzania twarzy w zimnej wodzie. Jeśli dodatkowo pomaga uporać się z codziennymi emocjami, dlaczego by nie spróbować?