Ogromny klejnot wart miliony dolarów

Lankijska firma produkująca klejnoty zaprezentowała jeden z największych naturalnych korundów, jakie kiedykolwiek znaleziono w tym kraju. Królowa Azji, bo tak go nazwano, została odkryta w kopalni miasta Ratnapura już we wrześniu 2021 roku. Według ekspertów to jeden z najrzadszych klejnotów na Ziemi. 

Reklama

Masywny kamień szlachetny, który nazwano Królową Azji, waży około 310 kilogramów. Jak ustala National Gem and Jewelry Authority na Sri Lance, jest to jeden z najrzadszych klejnotów, jakie odkrył człowiek, co potwierdzono testami przeprowadzonymi na pięciu próbkach kamienia.

- Według naszej wiedzy ten kamień jest rzeczywiście bardzo rzadkim okazem. Nie został odnotowany w literaturze geologicznej – czytamy w liście uwierzytelniającym.

Warto jednak zauważyć, że choć klejnot rzeczywiście osiąga fenomenalne rozmiary, nie ma żadnej gwarancji, że każdy jego element po wypolerowaniu wytworzy wysokiej jakości szafiry.

Właścicielem kamienia jest obecnie Shanka Rewanditha, dyrektor Instytutu Gemmologicznego w Ratnapurze. Jak zapowiada, już wkrótce cena klejnotu zostanie oszacowana przez rzeczoznawcę. Obecnie przewiduje się, że jest wart ponad 100 milionów dolarów.

Chamila Suranga, prezes Instytutu Gemmologicznego w Ratnapurze, potwierdza natomiast, że wkrótce Królowa Azji może trafić do potencjalnych nabywców, w tym muzeów lub prywatnych kolekcjonerów klejnotów.