Dobry sen a zegar biologiczny

Po dobrze przespanej nocy, aż chce się żyć! Czujemy się pełni energii, zmotywowani i nawet wyglądamy jakoś tak lepiej, prawda?

Reklama

Oczywiście nie jest to tylko złudzenie. Badacze od lat podkreślają, że odpowiednia ilość snu obniża poziom stresu, poprawia jakość skóry, a nawet zmniejsza ryzyko powstawania niektórych chorób.

Jesienią tworzy się jednak pewnego rodzaju paradoks. Kiedy za oknem pada deszcz, większość z nas ma ochotę wejść do łóżka z kubkiem gorącej herbaty, zapalić zapachową świecę i pławić się w przytulnym relaksie. Tyle że te wszystkie czynniki tak naprawdę nie pomagają w regeneracji organizmu – przynajmniej jeśli chodzi o sen.

Według naukowców - ze względu na krótszą porę dnia i nieustanną chęć leniuchowania, możemy odczuwać spore zakłócenia w zegarze biologicznym. Jak w tym paradoksie zadbać o regenerację?

O której najlepiej wstawać rano? / Pexels O której najlepiej wstawać rano? / Pexels

 

Najlepsza czas na pobudkę

Generalnie badacze uważają, że najbardziej senni stajemy się w godzinach 13-15 oraz o 2-4 nad ranem. Czas snu powinien być  jednak dostosowany do tego, o której godzinie wstajemy.

Jeśli zatem ktoś z nas każdego dnia budzi się w okolicy 6 rano, najlepiej położyć się do łóżka w okolicach godziny 23.

Jesienią jednak nasz zegar biologiczny działa nieco inaczej, a godzina rozpoczęcia dnia powinna być dostosowana do momentu wschodu Słońca.

 

Chcesz się wyspać? Wstawaj o wschodzie Słońca! 

Jeszcze w sierpniu 2022 roku eksperci z Duette przeanalizowali dane dotyczące wschodu Słońca w piętnastu brytyjskich miastach. Chcieli w ten sposób rozpocząć badania nad ustaleniem, o której godzinie powinniśmy wstawać w październiku, aby czuć się wypoczętymi przez cały dzień. Wnioski?

Wszystko wskazuje na to, że średnia godzina wschodu Słońca dla Brytyjczyków to 7:28. Nie wcześniej, nie później. Co więcej, badacze zauważyli także, że wraz z zachodem Słońca, powinien rozpoczynać się nasz czas na wyciszenie. W październiku będzie to mniej więcej około 17:45.

Jak to wyglądać powinno w listopadzie i kolejnych miesiącach w Polsce? Wystarczy wyliczyć średnią wschodu Słońca! W pierwszych dniach listopada - ze względu na zmianę czasu na zimowy - Słońce wzejdzie nad horyzontem we wschodnich rejonach Polski już o 6:25.W ostatnich dniach listopada będzie to o godzinę później.

Przygotowując się do snu, warto zatem spojrzeć na pogodową aplikację w telefonie i sprawdzić, o której nastąpi wschód następnego dnia i postarać się właśnie na tę godzinę ustawić budzik. Oczywiście, jeśli to tylko możliwe... 

Spodobał Ci się Well.pl? Zapraszamy Cię na nasze konto na Instagramie, na którym znajdziesz mnóstwo inspiracji!