Nowojorskie Towarzystwo Zegarmistrzowskie

Nowojorskie Towarzystwo Zegarmistrzowskie (HSNY) zostało utworzone w 1866 r. i jedną z jego pierwszych inicjatyw było ufundowanie biblioteki poświęconej publikacjom książkowym i różnorakim materiałom dotyczącym zegarków.

Reklama

Początkowo kolekcja była dość skromna i składała się jedynie z pozycji przekazywanych na rzecz instytucji przez członków HSNY. I pewnie byłoby tak do teraz, gdyby nie tegoroczna darowizna Fortunata Muellera-Maerkiego, przewodniczącego Narodowej Biblioteki Zegarków i Zegarów i naukowca studiującego zegarmistrzostwo.

Mueller-Maerki spędził 30 lat swojego życia na podróżach po świecie, w trakcie których kupował najróżniejsze pozycje powiązane z zegarmistrzostwem – od książek, przez czasopisma, aż po materiały audiowizualne. W ten sposób naukowiec stworzył jedną z najbardziej imponujących prywatnych bibliotek zegarkowych na świecie, którą właśnie przekazał na rzecz HSNY.

– Zawsze miałem nadzieję zbudować bibliotekę, która pewnego dnia będzie służyć jak największej liczbie osób. Przekazanie mojej kolekcji pod kuratelę Nowojorskiego Towarzystwa Zegarmistrzowskiego to spełnienie moich marzeń – mówił Mueller-Maerki w oświadczeniu prasowym.

Największa biblioteka zegarkowa świata im. Josta Bürgiego

Nowa biblioteka towarzystwa została nazwana przez Muellera-Maerkiego imieniem Josta Bürgiego, XVI-wiecznego szwajcarskiego astronoma, matematyka i zegarmistrza, jednego z największych innowatorów swoich czasów. Zbiór mieści się w samym centrum Manhattanu w budynku siedziby głównej HSNY, gdzie znajduje się także historyczny klub zegarkowy.

Po hojnej darowiźnie Muellera-Maerkiego kolekcja składa się z przeszło 25 tys. zegarmistrzowskich pozycji książkowych rozlokowanych na półkach o łącznej długości ponad 240 metrów. W bibliotece znajdują się m.in. książki, katalogi, instrukcje obsługi, broszury, materiały reklamowe, plakaty i pocztówki. Najstarsza pozycja pochodzi zaś z 1652 roku.

Biblioteka Nowojorskiego Towarzystwa Zegarmistrzowskiego dostępna jest za darmo dla wszystkich zainteresowanych od poniedziałku do piątku.