Nowe Volvo EX90 - SUV naszpikowany nowoczesnymi technologiami

Dotychczas Volvo słynęło z tego, że przywiązywało olbrzymią wagę do ochrony pasażerów swoich aut przed wszelkimi zewnętrznymi niebezpieczeństwami na drodze. Jednak przy okazji premiery najnowszego, elektrycznego SUV-a EX90 szwedzki producent wzniósł się na nowy poziom – zamierza bowiem chronić pasażerów przed ich własną nieodpowiedzialnością.

Reklama

Podczas oficjalnego ogłoszenia premiery modelu EX90, Volvo podzieliło się ze światem kilkoma ciekawostkami na temat funkcji swojego nowego, flagowego SUV-a. Uwagę najbardziej przyciąga cały szereg nowoczesnych czujników umieszczonych w aucie.

Wśród nich znajduje się osiem kamer, pięć radarów i szesnaście czujników ultradźwiękowych, których zadaniem jest wykrywanie wszelkich zagrożeń dookoła pojazdu, oraz nowość – supernowoczesny sensor LIDAR (ang. Light Detection and Ranging), odpowiadający za wykrywanie światła i odległości wewnątrz pojazdu.

Volvo EX90 - czujnik LIDAR sprawdzi, czy kierowca jest pod wpływem alkoholu

Zadaniem czujnika LIDAR będzie monitorowanie stanu zdrowia i kondycji kierowcy w czasie rzeczywistym. Volvo zapowiada, że sensor będzie analizować twarz osoby za kierownicą i na bieżąco śledzić ruch jej gałek ocznych.

– Nasze badania wskazują, że wystarczy obserwować, gdzie patrzy kierowca oraz jak często i na jak długo zamyka oczy, by można było precyzyjnie określić jego stan – przekonuje w oświadczeniu prasowym Emma Tivesten, starsza ekspertka techniczna w Centrum Bezpieczeństwa Volvo.

Jeśli więc kierowca uśnie, zasłabnie, będzie prowadził pod wpływem środków odurzających albo np. bawił się telefonem, samochód to wykryje i wyda serię komunikatów o konieczności zatrzymania się.

W przypadku, gdy kierowca zignoruje te ostrzeżenia, pojazd zacznie samodzielnie zwalniać aż do całkowitego zatrzymania. Jednocześnie automatycznie zasygnalizuje to pozostałym uczestnikom ruchu za pomocą świateł.

– Opierając swoje obliczenia na wynikach naszych badań, system czujników pozwala naszym samochodom określić, czy zdolność kierowcy do prowadzenia pojazdu jest zaburzona i w razie konieczności zaoferować pomoc adekwatną do sytuacji – podsumowuje Tivesten.

O tym, jak powyższe czujniki działają w praktyce, będzie można przekonać się jeszcze w tym roku. Premiera nowego SUV-a Volvo EX90 zaplanowana jest bowiem na 9 listopada 2022 r.