NORWEGIA: Restauracja Iris i jej Expedition Dining-journey. Nie ma drugiego takiego miejsca na świecie

Nie, to na zdjęciu wyżej nie jest niezidentyfikowanym obiektem kosmicznym, na którym Superman przyleciał na Ziemię.

Reklama

Salmon Eye to pływający pawilon wystawowy, który znajduje się w norweskim Hardangerfjord. Niespotykany projekt powstał w studiu architektonicznym Kvorning Design, które zdecydowało się na fasadę uformowaną z płyt ze stali nierdzewnej, zaprojektowanych tak, aby naśladowały rybie łuski. Robi wrażenie, prawda?

Wewnątrz ekscentrycznej, zanurzonej w wodzie czteropiętrowej konstrukcji znajduje się kolejna perełka, ale tym razem gastronomicznaRestauracja Iris, która swoim gościom proponuje tzw. Expedition Dining-journey, na pewno pojawiło się już na liście życzeń każdego miłośnika dobrego jedzenia.

Do pływającej restauracji goście mogą dostać się tylko na pokładzie jednej z elektrycznych łodzi. Na miejscu czeka ich jednak nagroda w postaci 18-daniowego posiłku.

Restauracją kieruje Anika Madsen, duńska szefowa kuchni znana ze swojej pasji do odkrywania nowych składników pochodzących z morza oraz nacisku na zrównoważony rozwój. Swoimi przepisani stara się ona odpowiadać na wyzwania stojące przed globalnym systemem żywnościowym.

W menu znajdują się takie ciekawostki, jak panierowane danie z łososia, które wygląda, jakby zostało dostarczone prosto z dna oceanu oraz potrawa o nazwie "Change of Heart", na którą składają się tatar z serca renifera, grillowane pory i marynowane kapary.

Ile kosztuje kolacja w restauracji Iris?

Wśród gości restauracji znalazła się do tej pory m.in. norweska śpiewaczka operowa Mari Eriksmoen, która zachwycona była tym wyjątkowym doświadczeniem kulinarnym i pochwaliła się tym za pośrednictwem TikToka.

- To było niezwykłe – mówiła.

- Czułam się, jakbym leciała na księżyc. Miałem to zabawne uczucie, że jestem częścią czegoś sekretnego, o czym wkrótce będą mówili wszyscy – dodaje Mari Eriksmoen.

Kobieta w filmie stwierdziła także, że pokochała każde z 18 dań. Wszystkie były według niej skomponowane w innowacyjny sposób. Czujecie się przekonani? To pewnie tak jak ponad 8 milionów osób, które widziały nagranie Mari oraz wszystkie osoby, które zarezerwowały dla siebie stolik w restauracji Iris.

Każdego wieczoru restauracja Iris może pomieścić jedynie 24 gości. Cena za kolację to 300 dolarów od osoby. Ważna rzecz: do końca roku wszystkie miejsca są zajęte.