Najdłuższy tunel rowerowy w Europie

W Bergen w Norwegii otwarto tunel pieszo-rowerowy. Być może nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że przejście jest najdłuższym tego typu w Europie. 

Reklama

- W Bergen lubimy pobijać rekordy, więc teraz dostaniemy najdłuższy tunel rowerowy na świecie. Wiele osób będzie tam też trenować. Inwestycja otwiera dużo świetnych możliwości do organizowania wyścigów i zawodów" — mówi Rune Bakervik, przewodniczący rady miasta.

Nowy tunel dla pieszych i rowerzystów w Norwegii zachwyca designem / fot. Iver Daaland Åse/Bybanen Utby Nowy tunel dla pieszych i rowerzystów w Norwegii zachwyca designem / fot. Iver Daaland Åse/Bybanen Utby

 

 

Długa na 3 km i szeroka na 6 m (3,5 m dla rowerzystów, 2,5 m dla pieszych) konstrukcja ma pomóc w zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych w mieście. Przejechanie go zajmuje 10 min, a przejście ok. 30 min. Warto też zaznaczyć, że trasa nie jest całodobowa. Norweskie przejście jest czynne w godzinach 5:30-23:30.

Tunel wiedzie przez górę Løvstakken i łączy ze sobą dwie dzielnice - Minde i Fyllingsdalen. Początkowo miał pełnić zupełnie inną funkcję. Przejście wybudowane jest obok linii szybkiego tramwaju i w pierwotnej wersji miało być trasą ewakuacyjną.

Władze miasta doszły jednak do wniosku, że więcej korzyści będzie, jeśli tunel stanie się trasą dla pieszych i rowerzystów. 

Tunel rowerowy, który zachwyca designem

Pokonanie trasy tym tunelem należy do wyjątkowych przyjemności. To miejsce, w którym zadbano także o design. Ściany są kolorowe, a na samym środku znajduje się instalacja. 

Wyjątkowa architektura cieszy nie tylko oko estetów, lecz także ma dodatkowe zadanie. W konstrukcji nie ma okien, dlatego grafiki zdobiące ściany pozwolą rowerzystom i pieszym ocenić swoje położenie i odcinek, jaki został im jeszcze do pokonania.

W tunelu w Norwegii znalazła się instalacja artystyczna przypominająca zegar słoneczny / fot.Iver Daaland Åse/Bybanen Utby W tunelu w Norwegii znalazła się instalacja artystyczna przypominająca zegar słoneczny / fot.Iver Daaland Åse/Bybanen Utby

Instalacja znajdująca się w centralnym punkcie przypomina zegar słoneczny i, co ciekawe, pokazuje aktualną porę dnia mimo braku docierających doń promieni słonecznych. Wszystko za sprawą sztucznego oświetlenia zamontowanego w tunelu.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest brak asfaltu. Podłożem jest tutaj niebieska gumowa nawierzchnia, po której wyjątkowo przyjemnie się spaceruje i jeździ.

Najdłuższy tunel rowerowo-pieszy w Europie / fot. Iver Daaland Åse/Bybanen Utby Najdłuższy tunel rowerowo-pieszy w Europie / fot. Iver Daaland Åse/Bybanen Utby