CZECHY: Najstarszy zakład szklarski w Europie znajdował się na Morawach!

Badacze z Instytutu Dziedzictwa Archeologicznego w Brnie podczas prowadzonych prac archeologicznych w Nemcicach na czeskich Morawach odkryli liczne odpady szklarskie i pozostałości rozległych budynków. Szczegółowa analiza obszaru z czerwca 2023 roku potwierdziła, że w tym właśnie miejscu znajdował się najstarszy zakład szklarski w Europie założony przez Celtów. To niezwykle istotne odkrycie dla tych terenów i historii rzemiosła w Europie! Dotychczas uważano, że rozwój szklarstwa w Europie rozpoczął się w IV w n.e., a specjalistami w tej dziedzinie byli mieszkańcy z terenów obecnych Włoch, Francji i Hiszpanii.

Reklama

 

Celtowie założycielami pierwszego warsztatu szklarskiego w Europie

Czeskie Nemcice na Morwach należą do jednych z najważniejszych stanowisk archeologicznych kultury leteńskiej, charakterystycznej dla ludów indoeuropejskich, w tym Celtów z V-I w. p.n.e. Obszar ten położony jest przy szlaku bursztynowym, między Nową Cerekwią w wojewódzkie opolskim, a czeskimi Morawami.

Rozpoczęte w 2021 roku prace wykopaliskowe pozwoliły na zidentyfikowanie obszaru z licznymi odpadami szklarskimi. Najnowsze badania potwierdziły, że w Nemcicach powstał pierwszy w Europie warsztat szklarski. Wyjątkowo dużo odpadów szklanych ujawniono na obszarze 40 metrów. Niestety nadal nie jest jasne, w jaki sposób Celtowie wytwarzali szkło. Wiemy jednak, że w zakładzie wykorzystywano różne materiały – w tym bursztyn.

 

Budowle sakralne na Morawach: Nowe prace archeologiczne

Archeologów zainteresowały także ujawnione pozostałości po rozległej budowli. Analiza terenu pozwoliła przyjąć, że prawdopodobnie w tym miejscu mieściły się celtyckie świątynie rytualne. Swoim kształtem są uderzająco podobne do struktur ujawnionych w Roseldorfie w Austrii. Odkrycie dostarcza niezwykle istotnych informacji o kulturze tego miejsca.


- Obecność tych struktur rytualnych pokazuje, że Nemcice były nie tylko regionalnym centrum produkcji i handlu, ale też centrum rytualnym zamieszkanym przez elity - podkreśla główny autor badań, dr Ivan Cizmar.

Budowle sakralne w Nemcicach /Cambridge University Press Ivan Cizmar Budowle sakralne w Nemcicach /Cambridge University Press Ivan Cizmar

 

Nemcice na Morawach - szczegółowe badanie pradawnej osady

Badania w tym rejonie prowadzone są od 2002 roku i co jakiś ujawniają nowe fakty. Początkowo działania archeologów prowadzone były na powierzchni – głównie za pomocą wykrywaczy metali. W trakcie prac znaleziono liczne artefakty, w tym 2000 celtyckich monet, biżuterię, amulety i przedmioty użytku domowego.

Szczegółowe analizy znalezisk pozwoliły na ustalenie, iż w tych rejonach mieściła się osada o powierzchni 36 ha. Teraz badacze chcą skupić się na badaniu sfery społeczno-kulturalnej pradawnej osady.

 

Spodobał Ci się Well.pl? Zapraszamy ma nasze inspirujące konto na Instagramie: