Dzieło Vincenta Van Gogha widoczne z kosmosu?

Bałtyk jak "Gwieździsta noc" Vincenta Van Gogha? Agencja kosmiczna NASA podzieliła się fotografią niezwykłego zjawiska na morzu, które do złudzenia przypomina malarstwo holenderskiego mistrza. 

Reklama

Na Instargramie NASA pojawiły się zdjęcia wykonane przez satelitę Landsat. Przedstawiają największą wyspę Bałtyku – Gotlandię - którą otacza niesamowita gra kolorów: błękitu i zieleni.

Badacze kosmosu od razu zauważyli, że ich mieszanka prezentuje się zupełnie tak, jak niebo w „Gwieździstej nocy”. Czyżby Vincent Van Gogh wrócił z zza światów?

- W stylu obrazu słynnego artysty Van Gogha „Gwiaździsta noc”, masywne zgromadzenia zielonkawego fitoplanktonu wirują w ciemnej wodzie wokół Gotlandii, szwedzkiej wyspy na Morzu Bałtyckim – czytamy na Instagramie NASA.

W tym przypadku artystką okazała się sama Matka Natura – pytanie tylko, jak doszło do tego zdarzenia?

 

 

Bałtyk: Zakwit fitoplanktonu jak „Gwieździsta noc” Vincenta Van Gogha

Małe rośliny morskie zwane fitoplanktonem są podstawą prawie wszystkich systemów pokarmowych w oceanach. Wykorzystują fotosyntezę, która zamienia energię słoneczną ze słońca na energię chemiczną, podobnie jak w przypadku roślin lądowych. Wydychają tlen i wchłaniają dwutlenek węgla.

Aby fitoplankton mógł się rozwijać, musi zanotować obecność dwutlenku węgla, światła słonecznego i składników odżywczych, w tym azotanów, fosforanów, wapnia i żelaza. Ten ostatni element sprawia, że ich rozwój jest ograniczony w większości regionów oceanicznych ze względu na jego niskie stężenie.

W odpowiednich warunkach jednak populacje fitoplanktonu mogą przerastać w procesie zwanym rozkwitem. Co ciekawe, cykl życiowy fitoplanktonu trwa tylko kilka dni, mimo że kwitnienie może trwać kilka tygodni.

Zdjęcia satelitarne NASA ukazują natomiast różne kolory oceaniczne związane z tym zjawiskiem, które obejmują setki kilometrów kwadratowych!

A zatem niestety Vincent Van Gogh nie powrócił, ale trzeba przyznać, że Matka Natura sprawdza się doskonale w jego malarskiej roli.