Niezwykłe odkrycie NASA na Bałtyku. Wygląda jak "Gwiezdna noc" Vincenta Van Gogha

Dzieło Vincenta van Gogha uchwycone przez satelity NASA! Pracownicy amerykańskiej agencji kosmicznej zauważyli na Bałtyku zielone smugi, które wyglądają zupełnie tak, jakby ktoś namalował je pędzlem. Czyżby legendarny malarz wrócił zza światów, aby przedstawić „Gwieździstą noc” na nieco większym "płótnie"? Wszystko wskazuje na to, że tym razem artystką jest sama Matka Natura…
Dzieło Vincenta Van Gogha widoczne z kosmosu?
Bałtyk jak "Gwieździsta noc" Vincenta Van Gogha? Agencja kosmiczna NASA podzieliła się fotografią niezwykłego zjawiska na morzu, które do złudzenia przypomina malarstwo holenderskiego mistrza.
Na Instargramie NASA pojawiły się zdjęcia wykonane przez satelitę Landsat. Przedstawiają największą wyspę Bałtyku – Gotlandię - którą otacza niesamowita gra kolorów: błękitu i zieleni.
Badacze kosmosu od razu zauważyli, że ich mieszanka prezentuje się zupełnie tak, jak niebo w „Gwieździstej nocy”. Czyżby Vincent Van Gogh wrócił z zza światów?
- W stylu obrazu słynnego artysty Van Gogha „Gwiaździsta noc”, masywne zgromadzenia zielonkawego fitoplanktonu wirują w ciemnej wodzie wokół Gotlandii, szwedzkiej wyspy na Morzu Bałtyckim – czytamy na Instagramie NASA.
W tym przypadku artystką okazała się sama Matka Natura – pytanie tylko, jak doszło do tego zdarzenia?
Polecamy
Polecamy
Bałtyk: Zakwit fitoplanktonu jak „Gwieździsta noc” Vincenta Van Gogha
Małe rośliny morskie zwane fitoplanktonem są podstawą prawie wszystkich systemów pokarmowych w oceanach. Wykorzystują fotosyntezę, która zamienia energię słoneczną ze słońca na energię chemiczną, podobnie jak w przypadku roślin lądowych. Wydychają tlen i wchłaniają dwutlenek węgla.
Aby fitoplankton mógł się rozwijać, musi zanotować obecność dwutlenku węgla, światła słonecznego i składników odżywczych, w tym azotanów, fosforanów, wapnia i żelaza. Ten ostatni element sprawia, że ich rozwój jest ograniczony w większości regionów oceanicznych ze względu na jego niskie stężenie.
W odpowiednich warunkach jednak populacje fitoplanktonu mogą przerastać w procesie zwanym rozkwitem. Co ciekawe, cykl życiowy fitoplanktonu trwa tylko kilka dni, mimo że kwitnienie może trwać kilka tygodni.
Zdjęcia satelitarne NASA ukazują natomiast różne kolory oceaniczne związane z tym zjawiskiem, które obejmują setki kilometrów kwadratowych!
A zatem niestety Vincent Van Gogh nie powrócił, ale trzeba przyznać, że Matka Natura sprawdza się doskonale w jego malarskiej roli.
Polecamy
Polecamy
Popularne
- 1 Jakim samochodem jeździ aktualnie szef Lamborghini? Stephan Winkelmann zdradził, co trzyma w garażu
- 2 Przedwojenna Tatra - czeska limuzyna i "arcydzieło art deco" - trafiła na sprzedaż. Cena to tajemnica
- 3 WELL LIST: 7 najpiękniejszych lodowisk na świecie, które wyglądają jak Kraina Lodu
- 4 WELL LIST: Topowe hotele na Malediwach z CARTER
- 5 Kraków. Zabytkowe kultowe Maserati z 1979 roku trafiło na sprzedaż. Czy ktoś odważy się je odrestaurować?
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Egipt: Archeolodzy odkryli najstarszą i "najlepiej skompletowaną" mumię świata. Ma 4300 lat!

Co robią ludzie sukcesu w piątek wieczorem? Zawsze pamiętają o tych 10 krokach

Tiffany & Co. x Nike Air Force 1? Wygląda na to, że szykuje się wielka współpraca!

Regé-Jean Page najprzystojniejszym mężczyzną świata. To udowodnione naukowo!
