Odkrycie na Marsie: Łazik Curiosity odnalazł książkę

Łazik Curiosity jest wysłannikiem NASA na Marsa. Dzielny badacz przeczesuje Czerwoną Planetę od 2012 roku, wysyłając regularnie zdjęcia z tej planety i poszukując dowodów na istnienie życia na Marsie.

Reklama

Najnowsza fotografia wykonana przez Curiosity zaskoczyła naukowców. Przedmiot, który na niej się znajduje, wygląda jak otwarta książka. Czy wiele lat temu ktoś już był na Marsie i chciał tam poczytać?

Oczywiście nic bardziej mylnego. Na zdjęciu uwieczniona została skała, która do złudzenia przypomina wspomnianą książkę. Gdyby zdjęcie zrobić z innej perspektywy, zapewne wyglądałoby zupełnie inaczej. Co więcej, w rzeczywistości owa skała ma zaledwie 2,5 cm szerokości.

Łazik Curiosity uwiecznił na Marsie książkę? / fot. NASA Łazik Curiosity uwiecznił na Marsie książkę? / fot. NASA

Mars - nietypowe odkrycia na Czerwonej Planecie

Naukowcy tłumaczą, że uwieczniona skała najpewniej przybrała taki kształt przez wodę, która kiedyś była obecna na Marsie. Tego typu skały zbudowane głównie z minerałów pozostawionych przez wodę są dość powszechne na Czerwonej Planecie.

Łazik Curiosity już kilka razy raczył nas fotografiami najdziwniejszych znalezisk na Marsie. Wysłannik NASA w 2022 roku uwiecznił "mineralny kwiat", a jeszcze wcześniej lewitującą łyżeczkę, która przez długi czas fascynowała naukowców.

Na jednym ze zdjęć z Marsa dało się też dostrzec... ludzką twarz. Później okazała się ona zwykłą skałą, która po sfotografowaniu z innej perspektywy nie miała już nic wspólnego z rysami człowieka.

Kwiat na Marsie / fot. NASA Kwiat na Marsie / fot. NASA

Lewitująca łyżeczka na Marsie / fot. NASA Lewitująca łyżeczka na Marsie / fot. NASA

 

W tym miejscu warto dodać, że Curiosity nie jest już sam na Marsie. W 2020 roku dołączył do niego łazik Perseverance, który przeczesuje region krateru Jezero i obecnie przygotowuje próbki skał do podróży na Ziemię.