Niebo w marcu 2023: Pięć planet w jednej linii

Spotkania na niebie dwóch czy trzech planet jednocześnie zdarzają się stosunkowo często i w zasadzie nikogo już nie dziwią. Pojawienie się jednak pięciu planet, ułożonych w dość rzadkiej formie jest już zjawiskiem, którym naprawdę warto się zainteresować. Taki spektakl był ostatnio na niebie w 2022, 2020 i 2016 roku.

Reklama

Już we wtorek, 28 marca 2023 na nieboskłonie ustawi się korowód następujących planet: Jowisz, Merkury, Uran, Mars i Wenus. Jeśli chcecie zaobserwować to zjawisko, to lepiej dokładnie się przygotujcie, bo tu będzie się liczyć każda minuta.

Pięć planet w jednej linii ustawi się na niebie jeszcze w marcu  / fot. Greg Rakozy on Unsplash Pięć planet w jednej linii ustawi się na niebie jeszcze w marcu / fot. Greg Rakozy on Unsplash

 

Pięć planet w jednej linii. Kiedy i jak zobaczyć je na niebie?

Jak już wspomnieliśmy, do tego spotkania pięciu planet dojdzie 28 marca 2023 roku, a obserwacje należy zacząć tuż po zachodzie Słońca. Istotny w tym zjawisku jest fakt, że niektóre planety dostrzeżemy z łatwością gołym okiem, inne zaś widoczne będą przy pomocy dodatkowego sprzętu.

Około godziny 19:20 powinniśmy udać się w miejsce, gdzie będziemy mieli dobrze widoczny zachodni horyzont. Tuż nad nieboskłonem będą jasno świecić Jowisz i Merkury. Początkowo, kiedy niebo będzie jeszcze rozświetlone po zachodzie Słońca, może być dość trudno dostrzec te dwie planety. Ułatwi nam to lornetka. Kiedy zrobi się już ciemno, Jowisz i Merkury będą doskonale widoczne.

 

Wyżej lśnić będzie Wenus, która jest najjaśniejszym punktem na niebie. Nieco ciemniejszy, ale wciąż widoczny bez dodatkowego sprzętu Mars ustawi się pod Księżycem. Gdzie zatem znajdziemy planetę Uran?

Uran, który jest siódmą planetą od Słońca jest słabo przez nie oświetlony, dlatego nie jest tak łatwo go dostrzec. Jeśli natomiast zaopatrzymy się chociaż w lornetkę, to wypatrzymy go nad Wenus nieco po lewej stronie.

Pamiętajcie, że obserwacje takich zjawisk uzależnione są od pogody. Bezchmurna aura jest dużym ułatwieniem. Dodatkowo warto wybrać się w nieoświetloną okolicę