LIPIEC 2022: Obłoki srebrzyste – kiedy oglądać?

Obłoki srebrzyste, czyli najwyższe chmury na świecie, pojawią się na niebie już w te wakacje. Wyglądają kosmicznie! I to dosłownie, bo ich charakterystyczną cechą jest to, że pojawiają się tuż przy granicy z kosmosem. Nikt jednak nie wie dokładnie, z czego się składają…

Reklama

W  lipcu oraz sierpniu możemy stać się świadkami cudownego widowiska natury. Oto na niebie płynąć mogą obłoki srebrzyste, które z pewnością zachwycą niejednego estetę.

Znawcy podpowiadają, że jeśli chcemy oglądać je w pełnej okazałości, najlepiej wybrać się na obserwację kilka godzin przed wschodem lub po zachodzie słońca. 

- Najlepszy okres, żeby zobaczyć te zjawiskowe chmury, to noce w czerwcu i lipcu, w okresie bliskim przesileniu letniemu, choć zdarzały się lata, że okres widoczności można było rozciągnąć od połowy maja, do połowy sierpnia.
Obłoków srebrzystych poszukujemy 1-2 godziny po zachodzie Słońca lub przed jego wschodem (choć zdarzało się, że były widoczne całą noc) ponad północnym horyzontem. Na ogół widoczne są kilka, kilkanaście stopni ponad horyzontem jako delikatne "świecące" chmury przypominające cirrusy odcinające się barwą od ciemniejącego tła. Lecz nieraz już zaskakiwały jasnością i wielkością, rozciągając się na ponad 100 stopni i sięgając zenitu. Im dalej na północ w Polsce, tym lepsze warunki do obserwacji obłoków - mieszkańcy wybrzeża są pod tym względem uprzywilejowani - czytamy w poście na Facebooku toruńskiego planetarium. 

Ich charakterystyczną cechą jest specyficzna poświata, która maluje na niebie niesamowite wzory.  Skąd się biorą?

 

OBŁOKI SREBRZYSTE - czym są? 

Obłoki srebrzyste to chmury, które znajdują się zwykle 75-85 km nad powierzchnią ziemi. Pojawiają się na niebie jedynie latem, odbijając światło słoneczne padające po zachodzie Słońca na drugą stronę planety. Po raz pierwszy zaobserwował je Witold Ceraski (rosyjski astronom polskiego pochodzenia) dokładnie 13 czerwca 1885 roku.

- Początkowo obłoki srebrzyste wiązano z drobnym pyłem wyrzuconym do atmosfery po wybuchu wulkanu Krakatau w 1883. Jednak lata mijały, pył opadał, a obłoki wcale nie zanikały - czytamy w poście na Facebooku Planetarium w Toruniu. 

 

Teorii na temat powstawania obłoków srebrzystych jest wiele, z czego za możliwe wyróżnia się trzy: mikrometeory, pyły wulkaniczne oraz pyły kosmiczne.

- Obecnie najbardziej popularna teoria sugeruje, że NLC składają się z cząsteczek pyłu meteorowego osadzonych w kryształach lodu (pył wulkaniczny też może mieć swój wkład). Te kryształki lodu są tak małe, że ich wielkość jest porównywana do cząstek w dymie papierosowym. Obłoki stają się widoczne dopiero po zachodzie Słońca na ciemnym tle oświetlane przez naszą dzienną gwiazdę schowaną już pod horyzontem. Światło słoneczne rozproszone przez kryształki lodu nadaje obłokom ich charakterystyczne srebrzysto-niebieskie zabarwienie. Czasami określane są jako "duchy na niebie" - czytamy dalej w informacji toruńskiego planetarium. 

 

Obłoki srebrzyste a zmiany klimatu

Niektórzy badacze zakładają także, że obłoki srebrzyste mogą być ściśle związane ze zmianami klimatu - zwiększona emisja gazów cieplarnianych powoduje wychładzanie mezosfery, a to sprzyja powstawaniu obłoków. 

Aby to sprawdzić, kilka lat temu wystrzelono satelitę AIM, która miała sfotografować je z bliska. Podobne eksperymenty przeprowadzali także astronauci ESA Luca Parmitano i Tim Peake podczas misji na pokładzie ISS. Niestety chmury pozostają tajemnicą aż do dziś.

Fotografie nieba - obłoki srebrzyste 

Obłoki srebrzyste to mały sekret Matki Natury, ale chyba właśnie ten fakt sprawia, że stają się jeszcze piękniejsze. Ich spektakl na niebie to nie lada gratka dla fotografów i trudno się temu dziwić – wyglądają obłędnie!

- Obserwacje obłoków są bardzo proste, nie wymagają sprzętu optycznego. Warto jednak próbować uwiecznić ich piękno na zdjęciach. Tu przydatny będzie statyw - czasy naświetlania to kilka - kilkanaście sekund. Warto pokusić o dłuższą sekwencję zdjęć i zobaczyć jak zmienne i zwiewne są obłoki srebrzyste na niebie. Życzymy udanego polowania na nocne duchy! - doradza Planetarium w Toruniu. 

Zatem spójrzcie w niebo!