Hawaje: Kosmiczne wiry na niebie

18 stycznia 2023 roku naukowcy pracujący przy japońskim teleskopie Subaru zauważyli nad Hawajami dziwne, niebieskie spirale, które do złudzenia przypominają te stworzone przez Vincenta Van Gogha na obrazie „Gwieździsta noc”. 

Reklama

Jak informuje naukowiec Scott Tilley cytowany przez Space.com, spirala nad Hawajami pojawiła się tuż po wystrzeleniu rakiety Falcon 9 SpaceX z amerykańskiego portu kosmicznego na Przylądku Canaveral na Florydzie.

Co więcej, jej pozycja była prawie dokładnie taka sama, jak miejsce, w którym powinna znaleźć się rakieta kilka minut po starcie.

Jak to się stało, że badacze zauważyli tę analogię tak szybko? Określenie pochodzenia zjawiska zachodzącego na hawajskim niebie nie było dla nich żadnym wyzwaniem, ponieważ mieli z nim do czynienia już kilka lat temu.

Rakiety Elona Muska emitują niebiańskie spirale? 

Według naukowców spirale, o których mowa, pojawiają się najprawdopodobniej, gdy rakieta emituje niewykorzystane paliwo.

Co ciekawe, jest to tylko jedna z form, czy może raczej kształtów, pozostawianych w wyniku tego procesu. Niekiedy możemy mieć do czynienia także z tzw. „kosmicznymi meduzami”.

Warto wiedzieć także, że niebiańskie esy-floresy pojawiały się na niebie podczas kilku już startów rakiet SpaceX. Jednymi z najgłośniejszych były te zaobserwowane nad Nową Zelandią w czerwcu 2022 roku.