Krab błękitny atakuje Włochy. Co na to mieszkańcy kraju?

Włosi walczą z inwazją krabów błękitnych. Rybacy i ekolodzy alarmują o zagrożeniach związanych ze wzrostem populacji tego szybko rozmnażającego się gatunku. Kraby pożerają zasoby węgorzy, małż i omułków oraz sieją spustoszenie w sieciach rybackich.

Reklama

Przypomnijmy, że Włochy największym producentem małż w Europie i według danych ONZ z 2021 roku, trzecim co do wielkości na świecie po Chinach i Korei Południowej.

Niestety, krab błękitny to silny i szybki pływak oraz żarłoczny i agresywny zjadacz, który przez to, że nie ma tu naturalnych wrogów, doprowadził włoskich producentów małży do kryzysu. Szacuje się, że ponad 50 proc. tegorocznej produkcji owoców morza zostało uszkodzone.

Według ekspertów kraby błękitne zostały wprowadzone do włoskiego ekosystemu przez nieumyślny transport statków towarowych, a rosnące temperatury wód morskich niestety ułatwiają im rozprzestrzenianie się.

Sprawa wygląda na poważną. Na tyle, że włoski rząd przeznaczył prawie 3 mln euro na walkę z inwazją krabów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli nie możesz się czegoś pozbyć, zjedz to.

Niebieski krab - nowy trend we włoskiej kuchni

Kraby błękitne są znane jako przysmak w środkowym Atlantyku i południowych Stanach Zjednoczonych, ale we Włoszech miejscowi dopiero uczą się dań, w których można użyć skorupiaka.

Wspierająca włoskie rolnictwo grupa Coldiretti wraz ze stowarzyszeniami rybackimi zorganizowały tego lata serię wydarzeń, próbując przybliżyć mieszkańcom Włoch i ich podniebieniom podstawę amerykańskiej letniej kuchni.

W coraz większej ilości gospodarstw agroturystycznych spotkacie się zatem z takimi daniami jak sałatka z kraba w rozmarynie, krab po wenecku (z cebulą i kwaśnym octem) oraz makaron z krabem w sosie czosnkowym.

Szefowie kuchni zaczynają wykorzystywać je także w tradycyjnych włoskich potrawach, takich jak linguine i gulasz z owoców morza.

- Niebieski krab zawiera wysoki poziom witaminy B12. Można to wykorzystać jako sposób na jego promocję. Biorąc pod uwagę, że gatunek ten nie ma żadnych drapieżników w naszych wodach, to do nas należy interwencja – mówił w rozmowie z The Telegraph włoski minister rolnictwa Francesco Lollobrigida.

Jak widać, nawet tego typu kryzys można wykorzystać kreatywnie. I co? Pociekła wam ślinka podczas czytania? No to zapraszam do kuchni, zaraz pokażemy wam jak przyrządzić i zjeść kraba.

Niebieski krab - jak przygotować? 

Istnieje kilka sposobów przygotowania kraba błękitnego.

Jeśli zdecydujecie się na ugotowanie go w doprawionej wodzie, będziecie mieli pewność, że jego mięso wchłonie najwięcej smaku.

Możecie także przygotować go na parze, umieszczając skorupiaka w koszyku nad gotującą się wodą. Dzięki tej metodzie nie ryzykujecie, że rozgotujecie mięso, a jego delikatny smak będzie bardziej wyrazisty.

Po ugotowaniu skorupa kraba zmieni kolor z szarego na czerwonawo-pomarańczowy.

Nie chcecie gotować? Nie ma sprawy! Wrzućcie kraby na rozgrzany ruszt grilla.

Niebieski krab - jak jeść? 

Tu nie będzie tak łatwo, a w zasadzie… czysto. Jedzenie kraba jest dość brudnym procesem. Zabezpieczcie się i zaopatrzcie w dużą ilość papieru ręcznikowego. Będą wam potrzebne odpowiednie narzędzia: szczypce do kraba, szpatułka lub widelec, czysty talerz, na którym położycie wyciągnięte mięso i miska na skorupy.

Na pierwszy ogień kleszcze i nogi kraba. Oderwijcie je i z pomocą widelca lub szpatułki wydobądźcie jak najwięcej mięsa. Tutaj znajduje się najlepsze, więc zadbajcie o to, aby jak najmniej się zmarnowało!

Po usunięciu nóg musicie odwrócić kraba. Czas na usunięcie fartucha, który nazywany jest też klapą ogonową. Najłatwiej będzie wam wziąć nóż i podciągnąć fartuch do góry. Zdejmując klapę, stworzyliście idealną kieszeń na palce, dzięki której uda wam się rozłupać kraba. Włóżcie kciuk pod skorupę i podważcie jej górną część. Wewnątrz powinno znajdować się dużo mięsa.

Kolejna rzecz to oczyszczenie kraba. Wyciągnijcie niejadalne szare skrzela znajdujące się po obu stronach kraba i wyrzućcie je wraz z innymi narządami wewnętrznymi. Po ich wyrzuceniu należy przełamać kraba na pół, tak aby dostać się do jego mięsa. Za pomocą palców rozsuń boki i usuń mięso kraba.

Udało się? No to bierzcie się za kolejnego! Smacznego!