Jak zwalczyć bezsenność?

Odpowiednia ilość snu to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu – słyszeliśmy to wiele razy. Niestety, czasami nie mamy wpływu na to, że nie możemy zasnąć, a każda porada na bezsenność działa na nas jak płachta na byka. 

Reklama

W tym artykule skupimy się na kilku akcesoriach do spania, które warto mieć w swojej sypialni. Postawimy na te najbardziej klasyczne, które wielokrotnie sprawdzały się w walce z bezsennością. 

1. Maska do spania

Maska na oczy to jeden z najbardziej eleganckich "akcesoriów nasennych", który stosowała już Audrey Hepburn. Pamiętasz filmową Holly Golightly i jej niebieską maseczkę z wyhaftowanymi powiekami w "Śniadaniu u Tiffany'ego"? Ten niepozorny element nocnej garderoby będzie ratunkiem szczególnie dla tych osób, które są wrażliwe na światło.

Najlepiej zdecydować się na bawełniany lub jedwabny model z wypukłymi elementami wokół oczu. Maska musi być miękka, dyskretna i na tyle wygodna, by bez problemu spoczywała na naszej twarzy przez następne osiem godzin.

2. Olejki eteryczne

Niektórzy – aby odpowiednio zrelaksować organizm – zapalają przed snem lawendową świeczkę. Sam pomysł nie jest taki zły, o ile nie zapomnimy jej zgasić przed zaśnięciem. O wiele bezpieczniejszą opcją będą olejki eteryczne.

Wystarczy skropić nimi poduszkę lub dodać do kąpieli przed snem i rozkoszować się pięknym zapachem. Co ciekawe, gdy zapach danego ekstraktu będzie towarzyszył nam każdej nocy przez dłuższy czas, stanie się sygnałem dla organizmu, że przyszedł czas na sen.

Które olejki eteryczne warto mieć w swojej nocnej szafce? Specjaliści polecają olejek z drzewa sandałowego, lawendy, eukaliptusa, bergamotki, melisy lub rumianku. W sklepach możemy znaleźć także gotowe mieszanki zapachów na dobry sen.

3. Zatyczki do uszu/ stopery

Tym, co wzmaga bezsenność mogą być również wszelkiego rodzaju hałasy. Czasami nie musi to być nic wielkiego – dla niektórych wystarczą zwykłe odgłosy pralki czy kapiąca woda w kranie. Receptą na tego typu nadwrażliwość będą zatyczki do uszu.

Jeśli zaczniesz z nich korzystać regularnie, pamiętaj o odpowiedniej higienie. Czyszczenie stoperów zależy od materiału, z którego są wykonane, dlatego warto zapoznać się z instrukcją na opakowaniu.

 

4. Bawełniane prześcieradło

Prześcieradło wbrew pozorom odgrywa dużą rolę w kwestii odpowiedniej higieny snu. Czy istnieje lepsze uczucie niż wsunięcie się w świeżą, pachnącą pościel po męczącym dniu?

Pościel wykonana w stu procentach z bawełny jest lekka, miękka w dotyku i oddycha, dzięki czemu pocimy się znacznie mniej.

5. Zasłony zaciemniające

Naturalne światło to nasze źródło energii w ciągu dnia, ale nad ranem, gdy jeszcze chcemy pospać, może okazać się kłopotliwe. Jeśli więc kiedykolwiek mieliście problem ze snem ze względu na światło, warto pamiętać o zasłonięciu okien w sypialni. 

Profesjonalne zasłony zaciemniające mogą okazać się skutecznym sposobem na wyeliminowanie czynników zagrażających naszej nocnej regeneracji.