Nie będzie keczupu, bo nie będzie pomidorów. Duńscy naukowcy ostrzegają przed drastycznymi zmianami klimatu

Kryzys klimatyczny może wpłynąć na dostępność kolejnego produktu, który aktualnie możemy znaleźć na półkach w niemal każdym sklepie. Naukowcy przewidują, że w ciągu kilkunastu najbliższych lat zbiory pomidorów wykorzystywanych do produkcji keczupu mogą zmniejszyć się nawet o połowę.
Keczup a zmiany klimatu
Duńscy naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus mają złe wiadomości dla miłośników keczupu. W najnowszym badaniu opublikowanym na łamach czasopisma „Nature” badacze opracowali model matematyczny, na podstawie którego oszacowali, jak stopniowy wzrost globalnej temperatury wpłynie na uprawy pomidorów, a w konsekwencji – na produkcję keczupu.
Według modelu w najgorszym możliwym scenariuszu zbiory czerwonych, słodkich i soczystych pomidorów używanych do wytwarzania keczupu zmniejszą się o połowę między 2050 a 2100 rokiem. Wpływ na tę sytuację będzie miał znaczny globalny wzrost średniej temperatury w regionach słynących z uprawy tych warzyw. Mowa tu przede wszystkim o Włoszech, Chinach i Kalifornii, które łącznie odpowiadają za dwie trzecie światowej uprawy pomidorów.
Kryzys klimatyczny a uprawy pomidorów
Duńscy badacze przewidują, że w wymienionych regionach temperatura wzrośnie o około 2,6 st. C w latach 2040-2069, a później o kolejne 5 st. C przez następnych 30 lat w porównaniu z okresem od 1980 do 2009 r.
Jednocześnie z modelu wynika, że globalne zbiory pomidorów wykorzystywanych do przetwórstwa i produkcji m.in. koncentratu i keczupu spadną u jedenastu największych światowych hodowców z obecnych 14 milionów ton do mniej niż 7 milionów ton rocznie.
„Wszystkie rośliny uprawne mają swoją optymalną temperaturę, w której ich rozwój przebiega najlepiej. Jednak powyżej temperatury progowej następuje przyspieszenie procesów starzenia, co ma negatywny wpływ na plonu” – piszą naukowcy w swoim raporcie.
Według badaczy przyszła opłacalność przetwórstwa pomidorów jest też inna dla każdego regionu. Ich zdaniem Chiny będą w stanie utrzymać rentowność tej gałęzi rolnictwa, przy czym Włochy i przede wszystkim Kalifornia odczują najboleśniej negatywny wpływ globalnego ocieplenia.
Tym bardziej, że już teraz Kalifornia musi mierzyć się m.in. z gigantycznymi suszami i niedoborami wody pitnej w obrębie całego stanu.
Polecamy
Popularne
- 1 Jakim samochodem jeździ aktualnie szef Lamborghini? Stephan Winkelmann zdradził, co trzyma w garażu
- 2 Przedwojenna Tatra - czeska limuzyna i "arcydzieło art deco" - trafiła na sprzedaż. Cena to tajemnica
- 3 WELL LIST: 7 najpiękniejszych lodowisk na świecie, które wyglądają jak Kraina Lodu
- 4 WELL LIST: Topowe hotele na Malediwach z CARTER
- 5 Kraków. Zabytkowe kultowe Maserati z 1979 roku trafiło na sprzedaż. Czy ktoś odważy się je odrestaurować?
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Egipt: Archeolodzy odkryli najstarszą i "najlepiej skompletowaną" mumię świata. Ma 4300 lat!

Co robią ludzie sukcesu w piątek wieczorem? Zawsze pamiętają o tych 10 krokach

Tiffany & Co. x Nike Air Force 1? Wygląda na to, że szykuje się wielka współpraca!

Regé-Jean Page najprzystojniejszym mężczyzną świata. To udowodnione naukowo!
