Nekroturystyka – nowy podróżniczy trend nie tylko na jesień

Według wyszukiwarki lotów Kiwi.com nekroturystyka to jeden z najbardziej zaskakujących i najpopularniejszych trendów tego roku. Najprościej rzecz ujmując jest to kategoria mrocznych podróży do miejsc takich jak cmentarze czy "nawiedzone" zamki.

Reklama

Trend ten jest wyrazem nie tylko chęci odczucia dreszczyku emocji, ale przede wszystkim przeżycia bardziej spersonalizowanego doświadczenia. Obecnie w mediach społecznościowych pojawia się też coraz więcej stron skupiających się na nekroturystyce, które rekomendują idealne tego typu miejscówki warte odwiedzenia. A kiedy zrobić to lepiej niż jesienią w okolicach Halloween?

Oto najciekawsze rekomendacje z Polski i ze świata.

Cmentarz Greyfriars, Edynburg

Cmentarz Greyfriars, fot. Shutterstock Cmentarz Greyfriars, fot. Shutterstock

Greyfriars jest jednym z najsłynniejszych cmentarzy w Edynburgu, znanym przede wszystkim z legend związanych z jego nazwą i małym pieskiem Bobbym – ukochanym zwierzakiem Szkotów, którego nagrobek znajduje się tuż przy wejściu. Nekropolia ta zyskała również światową sławę dzięki pisarce J.K. Rowling, która często ją odwiedzała, gdy była pochłonięta pisaniem sagi o Harrym Potterze.

Z jednej strony mówi się, że Rowling zainspirowała się tym miejscem do stworzenia ponurej sceny na cmentarzu w książce „Harry Potter i Czara Ognia”, w której to Lord Voldemort powraca do swojej fizycznej postaci i staje w pojedynku z Harrym.

Na cmentarzu Greyfriars znajdują się także nagrobki, po których najwyraźniej zostały nazwane niektóre postaci sagi jak np. profesor Minerwa McGonagall i sam Voldemort! W jednym rogu cmentarza nagrobek upamiętnia także Thomasa Riddle'a.

Cmentarz Centralny, Szczecin

Cmentarz Centralny w Szczecinie, fot. Wikimedia Commons Cmentarz Centralny w Szczecinie, fot. Wikimedia Commons

To największy cmentarz w Polsce i trzecia największa nekropolia w Europie. Zajmuje powierzchnię ponad 172 hektarów! Poza mogiłami znajdują się tu rzeźby, pomniki, resztki dawnego fortu i zabytkowa kaplica. Nie polecamy jednak zabłądzić tu nocą.

Cmentarz Samotnych w Kilyos, okolice Stambułu

Cmentarz Samotnych w Kilyos Cmentarz Samotnych w Kilyos

Turcja znana jest z cmentarzy, na których chowane są osoby niezidentyfikowane oraz te, których ciała nie zostały odebrane przez ich bliskich. W praktyce to miejsca pochówku wyrzutków społecznych, morderców i ich ofiar, nielegalnych imigrantów, kryminalistów, osób bezdomnych, nieuleczalnie chorych czy pracownic seksualnych.

Trzy najpopularniejsze tego rodzaju cmentarze to Kilyos pod Stambułem, Sincan w Ankarze i Doğançay w Izmirze. Ten pierwszy może być szczególnie znany fanom powieści Elif Shafak „10 minut i 38 sekund”, w której bohaterka Leyla jest pochowana właśnie na stambulskim Cmentarzu Samotnych.

Dzięki międzynarodowej sławie Shafak, sama nekropolia w Kilyos stała się niezwykle popularna wśród turystów.

Zrujnowana willa przy ulicy Sobótki, Gdańsk

Niszczejąca perła neorenesansu przy ulicy Sobótki budzi emocje również za sprawą swojej historii. Ponoć wzgórze, na którym stoi budowla szczególnie upodobały sobie czarownice, które według legendy miały odprawiać tu rytuały i oddawać się demonom.

Ile w tych opowieściach prawdy? Trudno powiedzieć, ale pewne jest jedno, emocje związane z wizytą w tym miejscu są niezapomniane.

Zamek Czocha, Sucha

XIII-wieczny zamek położony w Suchej nad jeziorem Leśniańskim w Sudetach nazywany jest twierdzą upiorów lub "polskim Hogwartem". I nie bez przyczyny.

To właśnie zamek Czocha jest "rezydencją" tzw. Białej Damy, czyli Gertrudy, która została skrócona o głowę przez swojego brata za zdradę i przeklęta na wieki. Jej duch ponoć błąka się do dziś po holach i lochach zamczyska, podobnie zresztą jak duchy niewiernych żon kolejnych właścicieli zamku.

Stary Cmentarz Żydowski, Praga

Stary Cmentarz Żydowski w Pradze, fot. Wikimedia Commons Stary Cmentarz Żydowski w Pradze, fot. Wikimedia Commons

Założona w XV wieku nekropolia znajduje się w żydowskiej dzielnicy czeskiej Pragi. Cmentarz znany jest jako Ogród Żydowski i składa się z kilku warstw nagrobków. Ich dokładna liczba nie jest dokładnie znana, ale szacuje się, że mogło tam powstać nawet 12 tys. grobów.

Cmentarz był czynnym miejscem pochówku od pierwszej połowy XV w. do 1786 r. Pochowano tu znane osobistości miejscowej społeczności żydowskiej, m.in. rabina Jehudę Livę ben Becalela-Maharala, biznesmena Mordechaja Maisela, historyka Davida Gansa i rabina Davida Oppenheima. Obecnie cmentarzem zarządza Muzeum Żydowskie w Pradze.

Ogród Różany, Roseto Comunale, Rzym

Roseto Comunale, Rzym, fot. Wikimedia Commons Roseto Comunale, Rzym, fot. Wikimedia Commons

Roseto Comunale to niezwykłe miejsce ze względu na niesamowitą liczbę rosnących w nim krzewów róż, co sprawia, że obiekt bardziej przypomina ogród niż cmentarz.

Jego historia sięga 1645 roku, kiedy społeczność żydowska Rzymu zaczęła wykorzystywać ten teren jako miejsce pochówku. Dziś ze szczytu Ogrodu można zobaczyć układ chodników w kształcie menory.

Cmentarz Przyjemności, Cemitério dos Prazeres, Lizbona

Cmentarz Przyjemności, Cemitério dos Prazeres, Lizbona, fot. Wikimedia Commons Cmentarz Przyjemności, Cemitério dos Prazeres, Lizbona, fot. Wikimedia Commons

Położony w Lizbonie Cmentarz Przyjemności to miejsce pochówku znanych portugalskich osobistości, głównie aktorów, pisarzy, malarzy, gospodarzy programów telewizyjnych, współczesnych celebrytów oraz dawnych bogatych rodów.

Jego nietuzinkowa nazwa pochodzi od nazwy pobliskiej dzielnicy miasta – Prazeres – oznaczającej przyjemność. Nekropolia powstała w 1833 roku po tym, jak Lizbonę nawiedziła epidemia cholery, która zdziesiątkowała miasto.

Obecnie można tu podziwiać pięknie zdobione grobowce, rzeźby, a nawet posągi zmarłych. Niezwykłą cechą wielu znajdujących się tam grobów są małe „przednie drzwi” ze szklanymi oknami, przez które można zobaczyć trumny i szczątki zmarłych.