Nowa odmiana awokado: Luna vs. Hass

Wydział Nauk Rolniczych Uniwersytetu California Riverside od 1950 roku prowadzi program uprawy awokado. Od tego czasu naukowcy wyhodowali 8 nowych odmian tego owocu. Niedawno zaprezentowano najciekawszą z nich - Lunę.

Reklama

Odkrycie jest o tyle wyjątkowe, że Luna już na starcie wykazuje przewagę nad znaną odmianą Hass. Pół wieku badań zaowocowało opatentowaniem awokado, którego produkcja jest bardziej wydajna. Owoc jest uprawiany na niskich drzewach, co pozwala na rozsadzanie ich w niewielkich odległościach. Jest to szczególnie istotne w dobie rosnącego zapotrzebowania na awokado. Ponadto jego kwiaty okazały się świetnymi zapylaczami także dla innych odmian, w tym dla najpopularniejszej odmiany Hass. Badacze mają nadzieję, że Luna zawładnie rynkiem.


- Drzewo awokado Luna rośnie bardzo dobrze w południowej Kalifornii i myślę, że jest świetną odmianą. Ma dobrą jakość owoców o dobrym smaku i długim okresie przydatności do spożycia po zbiorach. To będzie coś, co stosunkowo łatwo przedostanie się na kalifornijską scenę uprawy awokado – twierdzi Mary Lu Arpaia, profesor Uniwersytetu California Riverside.

Najlepsze awokado na świecie zagrożone? Nowa odmiana Luna wkracza na rynek

Według Stowarzyszenia Producentów Eksportujących Awokado w Meksyku i Meksykańskiego Stowarzyszenia Importerów Awokado Hass, 80 proc. awokado spożywanego na całym świecie to właśnie odmiana Hass. Jak twierdzą konsumenci, ich wybór związany jest z kremowym smakiem odmiany, a także wyraźną brązową skórką, która sygnalizuje, że awokado jest gotowe do spożycia.

Jak poinformowała Mary Lu Arpaia, awokado Luna ma szansę przebić swojego rywala. Skórka Luny również zmienia barwę na szarozieloną, gdy jest dojrzała, a smak owocu jest równie atrakcyjny i doskonale pasuje do guacamole. Nim jednak odmiana Luna pojawi się w marketach minie jeszcze kilka lat badań.

Awokado Luna to doskonały zamiennik popularnego Hass / Pixabay Awokado Luna to doskonały zamiennik popularnego Hass / Pixabay

 

Mroczna strona awokado

Choć awokado cieszy się rosnącą popularnością i jest szeroko wykorzystywane w gastronomii, ma także swoją mroczną stronę. Do wyprodukowania zaledwie 4 sztuk awokado potrzeba aż 272 litrów wody! Jednak jednym z najdonioślejszych skutków produkcji zielonego owocu jest deforestacja. W stanie Michoacan w Meksyku, który eksportuje milion ton awokado rocznie, wycina się ok. 8 tys. ha lasów pod uprawę.

Co zrobić, aby nie wspierać szkodliwego przemysłu? Wbrew pozorom nadal możesz dodawać guacamole do ulubionych nachosów. Podczas zakupu szukaj produktów z etykietą „fair trade” i informacji, że produkt pochodzi ze zrównoważonej uprawy.