NASA nowe skafandry księżycowe dla załogi misji Artemis III

W środę 15 marca NASA zaprezentowała pierwsze prototypy skafandrów, które astronauci i astronautki będą nosić podczas nadchodzących misji księżycowych w ramach programu Artemis (Artemida), następcy legendarnej misji Apollo. Nowy wygląd i funkcjonalność kombinezonów zostały ujawnione w Johnson Space Center w Houston podczas oficjalnej prezentacji zorganizowanej dla mediów i studentów przez Axiom Space, firmę z Teksasu, której NASA zleciła budowę skafandrów.

Reklama

– Partnerstwo NASA z firmą Axiom ma kluczowe znaczenie dla lądowania astronautów na Księżycu i utrzymania amerykańskiego przywództwa w kosmosie – mówił w trakcie konferencji Bill Nelson, główny administrator NASA.

– Opierając się na wieloletnich badaniach i wiedzy NASA, skafandry kosmiczne nowej generacji nie tylko umożliwią pierwszej kobiecie spacer po powierzchni Księżyca, ale także otworzą większej niż kiedykolwiek liczbie ludzi możliwość eksploracji Księżyca i prowadzenia badań na jego powierzchni – dodał Nelson

Nowe skafandry księżycowe projektu Axiom Space / NASA, mat. prasowe Axiom Nowe skafandry księżycowe projektu Axiom Space / NASA, mat. prasowe Axiom

 

Kombinezony – oficjalnie nazwane Axiom Extravehicular Mobility Unit lub AxEMU – zostały zaprojektowane i stworzone przez Axiom Space na podstawie szczegółowych wytycznych ekspertów z NASA. Głównym unowocześnieniem jest ich uniwersalność. Według agencji skafander ma pasować na około 90 proc. męskiej i żeńskiej populacji USA i oferować niespotykaną dotychczas elastyczność.

Kombinezony mają charakteryzować się także pełnym zakresem ruchu potrzebnym do eksploracji księżycowego krajobrazu. Na dalszych etapach projektu eksperci Axiom sukcesywnie będą wprowadzać także nowoczesne innowacje technologiczne w zakresie systemów podtrzymywania życia oraz odporności na ciśnienie i przeciążenia.

Nowe skafandry księżycowe projektu Axiom Space, fot. NASA, mat. prasowe Nowe skafandry księżycowe projektu Axiom Space, fot. NASA, mat. prasowe

Axiom Space w całości odpowiada za projekt, rozwój, kwalifikację, certyfikację oraz produkcję właściwych skafandrów kosmicznych oraz kombinezonów szkoleniowych, a także sprzętu pomocniczego. Przed misją firma przetestuje także skafander w środowisku przypominającym przestrzeń kosmiczną. NASA zachowuje jednak uprawnienia do szkolenia astronautów, planowania misji i zatwierdzania systemów usługowych.

Artemis III –nowa misja księżycowa NASA

Artemis – Artemida – to według mitologii greckiej siostra bliźniaczka Apolla, którego imieniem nazwano pierwszy księżycowy program. Głównym celem Artemidy będzie jednak stworzenie pierwszej bazy na Księżycu, mającej w przyszłości posłużyć jako punkt wypadowy na Marsa.

Według planów NASA kolejne w historii ludzkości lądowanie na Księżycu odbędzie się podczas misji Artemis III pod koniec obecnej dekady. I będzie to wyjątkowa wyprawa przynajmniej z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że będzie to pierwsza w historii ekspedycja na biegun południowy jedynego naturalnego ziemskiego satelity. Po drugie – ponieważ jej uczestniczką będzie kobieta. NASA obiecuje też, że w późniejszych misjach programu Artemis udział wezmą również pierwsze osoby o innym kolorze skóry niż biały.

Każdy z dwunastu astronautów, którzy wylądowali na Księżycu podczas sześciu księżycowych misji Apollo w latach 1969-1972, był bowiem białym mężczyzną.