NASA Innovative Advanced Concept - czego dotyczy program? 

Program NASA Innovative Advanced Concept (NIAC) w pierwszej fazie badań zapewnia finansowanie w wysokości 175 tys. dolarów. W tej fazie badania trwają 9 miesięcy i mają pomóc ustalić, czy te futurystyczne pomysły mogą stać się podwalinami pod przyszłe możliwości eksploracji kosmosu i zapewnić nowe misje – jak twierdzi kierownik programu NIAC, Michael LaPointe.

Reklama

TitanAir - projekt maszyny, która poleci na księżyc Saturna – Tytan

TitanAir to projekt Quinna Morley’a. Twórca z firmy Planet Enterprises zaprojektował latającą łódź przypominającą samolot. Jej zadaniem byłyby loty na największy księżyc Saturna – Tytan.  Samolot mógłby przelatywać przez azotowo-metanową atmosferę księżyca i pływać po jego oceanach, zbierając metan.

- Latanie na Tytanie byłoby stosunkowo łatwe dzięki niskiej grawitacji i gęstej atmosferze – twierdzi agencja kosmiczna Planet Enterprise.NASA wyjaśnia cele misji TitanAir

Jak informuje NASA na swojej stronie internetowej, TitanAir wykorzystany byłby do taniej misji, skupiającej się na nauce o atmosferze i jeziorach, dostarczając odpowiedzi na ważne pytania dotyczące Tytana.

- Taki statek - nazywany „lakerem” (nazwa od Wielkich Jezior Ameryki) -  mógłby służyć jako ruchomy lądownik na jeziorze, z docelowym cyklem pracy w powietrzu na poziomie około 25 proc., umożliwiając codzienne loty na zamówienie. Naszym celem jest odblokowanie dostępu do tej najnowocześniejszej nauki za pomocą latającego lakera – czytamy na stronie NASA.

Misja na Tytana – futurystyczna wizja

Pomysł wydaje się na pierwszy rzut oka bardzo futurystyczny i niemożliwy do wykonania w najbliższej przyszłości. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że może on zostać sfinalizowany w przyszłości.

Poza tym, żyjemy w czasach, w których od półtora roku na powierzchnię Marsa lata dron Ingenuity, a równocześnie przygotowywana jest misja Dragonfly, w ramach której na Tytana poleci duży dron, który - wykorzystując gęstą atmosferę księżyca Saturna - będzie eksplorował księżyc. Biorąc to wszystko pod uwagę, niemożliwe wydaje się możliwe.