NASA i przełomowe odkrycie na Księżycu

Księżycowe kratery i jaskinie zostały odkryte po raz pierwszy w 2009 r., ale do tej pory naukowcy z NASA nie byli pewni, czy nadają się one do tego, by osiedlili się w nich ludzie. Tymczasem wygląda na to, że tak, a w samych wgłębieniach panują bardzo obiecujące warunki klimatyczne.

Reklama

Jak informuje NASA na swojej stronie, około 16 z ponad 200 kateterów to najprawdopodobniej pozostałości po zawalonych kanałach lawowych.

– Doły to niezwykle fascynująca cecha powierzchni Księżyca. Świadomość, że tworzą one stabilne środowisko termiczne, pomaga nam nakreślić obraz tych wyjątkowych cech Księżyca i perspektywę ich przyszłej eksploracji – powiedział Noah Petro, szef projektu NASA w Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland.

Księżycowy krater na Morzu Spokoju

Dół na Morzu Spokoju, fot. NASA Dół na Morzu Spokoju, fot. NASA

Naukowcy w szczególności zwrócili uwagę na dół znajdujący się w rejonie Księżyca zwanym Mare Tranquillitatis – Morze Spokoju. Zagłębienie ma około 100 metrów głębokości i dość regularny, cylindryczny kształt. Ze względu na swoją strukturę przez większość czasu pozostaje również w cieniu, dzięki czemu temperatury wewnątrz są nie tylko stabilne, ale także łagodne.

Na podstawie komputerowej analizy zagłębienia zespół naukowców z NASA wyliczył, że w kraterze panuje temperatura 17 st. C i w ciągu doby waha się jedynie nieznacznie. Nie jest to natomiast regułą na reszcie powierzchni Księżyca, gdzie temperatury sięgają od –173 st. C nocą do nawet 126 st. C w dzień. Warto jednocześnie zaznaczyć, że jeden księżycowy dzień lub jedna księżycowa noc to ponad 15 dni ziemskich.

W tym kontekście zagłębienia mogą zostać w przyszłości wykorzystane do budowy baz księżycowych, w których naukowcy będą mogli skupić się na uprawie żywności, dostarczaniu tlenu astronautom, gromadzeniu zasobów do eksperymentów i powiększaniu baz.

Kratery mogą również zapewnić niezbędną ochronę przed promieniowaniem kosmicznym, promieniowaniem słonecznym i niewielkimi meteorytami.

– Ludzie wyewoluowali, żyjąc w jaskiniach i mogą do nich powrócić, gdy kiedyś jako ludzkość zamieszkamy na Księżycu – powiedział David Paige, kierownik eksperymenty Diviner Lunar Radiometer Experiment, który dokonał pomiarów temperatury w kraterach.