Gdzie na narty 2023? Najlepsze ośrodki narciarskie na świecie

Zimowe wakacje bardzo często związane są z wyjazdami na narty – i nie ma się co dziwić. W końcu czy cokolwiek może nas lepiej wprowadzić w zimowy klimat niż zaśnieżone stoki? Magazyn Forbes Advisor jak co roku zgromadził szereg informacji na temat ośrodków narciarskich z całego świata, aby przedstawić 10 topowych propozycji z tej kategorii.  

Reklama

- Przyjrzeliśmy się kluczowym czynnikom, takim jak długość i różnorodność stoków, opinie, scena apres i średnie koszty pobytu, aby stworzyć ostateczny ranking najlepszych miejsc do uprawiania sportów zimowych na świecie - piszą eksperci Forbes Advisor. 

Eksperci magazynu przeanalizowali jakość, koszty i dostępność ponad sześciu tysięcy ośrodków narciarskich i terenów narciarskich z całego świata.

Każdy z nich został oceniony na podstawie 14 różnych czynników, w które wchodziły m.in. długość i różnorodność stoków, opinia narciarzy i snowboardzistów, ceny oraz jakość sceny apres-ski.

Ośrodki były oceniane na podstawie punktów, z których możliwych do uzyskania było aż 100. I wszystko wskazuje na to, że Francja okazała się bezkonkurencyjna.

 

Les Trois Vallées (Trzy Doliny) we Francji - najlepszy ośrodek narciarski na świecie

Na pierwszym miejscu rankingu NAJLEPSZYCH OŚRODKÓW NARCIARSKICH znalazł się francuski Les Trois Vallées, czyli największy połączony teren narciarski na świecie.

W jego okolicy znajduje się 600 kilometrów tras w ośmiu ośrodkach, w tym w popularnych miejscach, takich jak Val Thorens, Courchevel i Meribel.

Na ekspertach wrażenie zrobiła jednak przede wszystkim różnorodność tras, którą nazwano „nie do porównania z wszystkimi innymi”. Oznacza to, że jest idealnym miejscem nie tylko dla profesjonalnych narciarzy, ale również takich, którzy aspirują by się nimi stać lub rozpoczynają swoją przygodę na stoku.

Les Trois Vallées otrzymało 84,42 pkt  – które ośrodki także znalazły się w pierwszej dziesiątce? 

 

Najlepsze ośrodki narciarskie na świecie

2. Les Portes du Soleil (Szwajcaria/Francja) – 76,71 pkt

3. Les Quatre Vallées (Szwajcaria) - 66,88 pkt

4. Ski Arlberg (Austria) - 66.05 pkt

5. Zermatt (Szwajcaria) - 64,50 pkt

6. Skicircus Saalbach Hinterglemm (Austria) - 61,70 pkt

7. Silvretta Arena Samnaun/Ischgl (Austria/Szwajcaria) - 61,70 pkt

8. SkiWelt (Austria) - 60,64 pkt

9. Vail (USA) - 60,39 pkt

10. Val d’Isere (Francja) – 59,87 pkt

Niestety w rankingu nie pojawił się żaden ośrodek narciarski z Polski, ale liczymy na to, że z czasem również tatrzańskie stoki zaczną być doceniane w ogólnoświatowych rankingach. My tymczasem polecamy 10 najbardziej luksusowych hoteli na zimowe ferie w Polsce!