Chiny: Najwyżej położony basen na świecie

Chiny uwielbiają rekordy! Po głośnej budowie basenu na 57. piętrze wieżowca Marina Bay Sands w Singapurze, chińskie miasto Nanning przedstawia najwyżej położony odkryty basen na świecie, który przebija dotychczasowego lidera o prawie 20 pięter!

Reklama

Guangxi China Resources Tower / materiały prasowe Guangxi China Resources Tower / materiały prasowe

Basen w Nanning znajduje się na 71. piętrze wieżowca Guangxi China Resources Tower, 402 metrów nad ziemią. Co oznacza, że jest to najwyżej położony i najbardziej luksusowy basen na świecie.

Nie jest to oczywiście żaden przypadek. Guangxi China Resources Tower to nie tylko biura do wynajęcia i apartamenty, ale też luksusowy hotel Shangri-La Nanning z ekstrawaganckim designem, najwyższą jakością usług oraz misją, by odzwierciedlać „rosnący dobrobyt miasta”.

- Fasetowa i fragmentaryczna geometria wieży zapewnia wiele powierzchni, na których może odbijać się światło tropikalnego nieba. W ten sposób charakter wieży zmienia się w ciągu dnia, odzwierciedlając nastrój miasta. Poziome osłony przeciwsłoneczne delikatnie rozpościerają się po fasadzie, tworząc spójną fakturę i osłaniając sięgające od podłogi do sufitu przeszklone wnętrza budynku. Ta prosta przejrzystość fasady zapewnia spójną czytelność jej kanciastej geometrii i tworzy śmiały kontrast zarówno z bujną roślinnością regionu, jak i otaczającą mieszanką stylów architektonicznych - mówi w oświadczeniu prasowym James Zheng, dyrektor generalny GP, firmy odpowiedzianej za projekt Guangxi China Resources Tower.

Wieżowiec Guangxi China Resources Tower – symbol dobrobytu Chin

Zwężająca się forma Guangxi China Resources Tower przedstawia wyraźne rozgraniczenie między programem biurowym, który znajduje się na niższych piętrach, a udogodnieniami hotelu znajdującego się na najwyższych. Charakter owego przejścia jest dodatkowo zdefiniowany przez czteropiętrowe podium u podstawy.

Według Jamesa Zhenga największym atutem wieżowca jest jednak staranny dobór materiałów, który pomaga uwierzyć w długowieczność budynku i staje się pretekstem do uzyskania certyfikatu LEED Gold, który „wzmacnia zaangażowanie w odpowiedzialność za środowisko”.

- Rosnący dobrobyt miasta - basen Guangxi China Resources Tower jest jego symbolem, który ustanawia światowej klasy standardy jakości, odpowiedzialności i wyjątkowości uważanych przez nasz kraj za kluczowe czynniki rozwoju– dodaje James Zheng.

Budowa Guangxi China Resources Tower rozpoczęła się w 2014 roku i została zakończona w listopadzie 2020 roku. 

Warto również dodać, że w ostatnich latach Chiny zasłynęły z budowy najbardziej zakręconego drapacza chmur na świecie, a w planach Chiny mają budowę m.in. największego na świecie częściowo podziemnego stadionu Quzhou, który może pomieścić 30 tys. osób.